Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, In cazul unui partaj judiciar am de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, In cazul unui partaj judiciar am de impartit cu fosta ...

Buna seara,
In cazul unui partaj judiciar am de impartit cu fosta sotie o casa libera de sarcini si un apartament cu ipoteca pentru un credit la banca.In prezent soldul creditului este de circa 22000 euro .
Problema este ca amindoi solicitam atribuirea casei...
In ce masura sepoate ajunge la licitatie publica ,dupa echilibrarea loturilor ,de catre instanta ,in ipoteza ca nici atunci nu dorim alt lot decat cel cu casa?
Te poate imparti instanta fortat in natura?
Ce scenarii ar fii posibile?
Multumesc
Va trebui să găsiți o varianta pt ca in cazul in care nu va înțelegeți puteti pierde cel puțin 25-30%în cazul unei licitații.
Instanta nu va dispune vanzarea casei daca cel putin una dintre parti o vrea.
Daca nu se imparte comod in natura, o va atribui uneia din parti. Va tine cont de mai multe aspecte pana sa ia decida cui i-o atribuie.
In ce priveste ap si creditul ce ati cerut ?