Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor pentru incalzire
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor pentru incalzire

Buna ziua ,

As vrea sa va intreb in ce consta acest ajutor in cazul familiilor care locuiesc la bloc si sunt contorizate apa calda si caldura (apometre/repartitoare )?

Acest ajutor este doar pentru incalzire (in cerere se face mentiunea "ajutor pentru incalzirea locuintei " ) , dar in lege se speifica faptul ca ajutorul se acorda pentru energia termica (aceasta insemnand apa calda -in fond si caloriferele folosesc tot apa calda -)

dar in lege se speifica faptul ca ajutorul se acorda pentru energia termica

Art. 5. - (1) Familiile şi persoanele singure cu venituri reduse, care utilizează pentru încălzirea locuinţei energie termică furnizată în sistem centralizat, beneficiază de ajutor lunar pentru încălzirea locuinţei prin compensarea procentuală a valorii efective a facturii la energie termică, denumită în continuare compensare.

In lege spune "care utilizează pentru încălzirea locuinţei energie termică furnizată în sistem centralizat"