Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Concediu supraveghere copil OUG 147/2020 Avem ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Concediu supraveghere copil OUG 147/2020 Avem ordonanta care ...

Concediu supraveghere copil OUG 147/2020
Avem OUG 147/2020 care reglementeaza situatiile in care parintii pot obtine concediu pentru supravegherea copiilor, cu varsta pana la 12 ani, in cazul in care activitatea in unitățile de învățământ este limitata sau suspendata.
Si avem si o situatie in care angajatorul refuza sa acorde concediu de acest tip fara ancheta epidemiologica.
Din lege se poate intelege faptul ca ancheta epidemiologica este obligatorie in cazul suspendarii activitatii, evident survenita dupa infectarea cu visrusul a personalului/copiilor, ceea ce nu se aplica in acest caz. Dar totodata, sunt situatiile de limitare (ex: reducerea frecventei) in care este si persoana in cauza, gradinita la care este inscrisa fiica sa functionuand dupa scenariul galben/hibrid. De la gradinita s-a raspuns ca nu sunt obligati sa trimita liste cu copii care stau acasa conform scenariului galben, deci la ISJ/AJOFM nu apare numele copilului...
Va rog sa ne ajutati cu un sfat/ o rezolvare.
Multumim anticipat.
Faceți cerere scrisă.către angajator și luați și număr de înregistrare (e obligat să vă dea) și solicitați răspuns tot în scris.

Andreea Daniela D a scris:

Concediu supraveghere copil OUG 147/2020
Avem OUG 147/2020 care reglementeaza situatiile in care parintii pot obtine concediu pentru supravegherea copiilor, cu varsta pana la 12 ani, in cazul in care activitatea in unitățile de învățământ este limitata sau suspendata.
Si avem si o situatie in care angajatorul refuza sa acorde concediu de acest tip fara ancheta epidemiologica.
Din lege se poate intelege faptul ca ancheta epidemiologica este obligatorie in cazul suspendarii activitatii, evident survenita dupa infectarea cu visrusul a personalului/copiilor, ceea ce nu se aplica in acest caz. Dar totodata, sunt situatiile de limitare (ex: reducerea frecventei) in care este si persoana in cauza, gradinita la care este inscrisa fiica sa functionuand dupa scenariul galben/hibrid. De la gradinita s-a raspuns ca nu sunt obligati sa trimita liste cu copii care stau acasa conform scenariului galben, deci la ISJ/AJOFM nu apare numele copilului...
Va rog sa ne ajutati cu un sfat/ o rezolvare.
Multumim anticipat.

Multumesc, insa angajatorul interpreteaza ca si in cazul in care activitatea este limitata este necesara ancheta epidemiologica, conform paragrafului din OUG, art.1, alin. 1 "(...) în situația limitării sau suspendării activităților didactice (...) ca urmare a rezultatului anchetei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2" , astfel nu accepta solicitarea de a acorda concediu pentru supravegherea copilului...