Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna!Am o intrebare.Daca fetita mea a împlinit 12 ani ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna!Am o intrebare.Daca fetita mea a împlinit 12 ani in iulie ...

Buna!Am o intrebare.Daca fetita mea a împlinit 12 ani in iulie 2020 ma incadreaza pentru a beneficia de 75% in plus la salar conform OUG 147/2020 ,cu modificarile ulterioare.
Mentionez ca fetita face scoala on-line iar al. doilea copil care este preșcolar eate inscris la un camin insa nu l-am dus fizic la camin.
Ceea ce ma intereseaza este :oug 147/2020 se aplica pentru copii care nu au implinit inca 12 ani sau 12 ani inclusiv,adica pana la implinirea varstei de 13 ani?
Multumesc
Art. 1 din acea OUG
(1) Se acordă zile libere unuia dintre părinți pentru supravegherea copiilor, în situația limitării sau suspendării activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor în unitățile de învățământ și în unitățile de educație timpurie antepreșcolară, unde aceștia sunt înscriși, ca urmare a rezultatului anchetei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, efectuată de direcția de sănătate publică județeană, respectiv a municipiului București, și având în vedere hotărârile comitetului județean pentru situații de urgență, respectiv Comitetului pentru Situații de Urgență al Municipiului București.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică părinților care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au copii cu vârsta de până la 12 ani sau au copii cu dizabilități cu vârsta de până la 26 de ani, înscriși în cadrul unei unități de învățământ sau de educație timpurie antepreșcolară;
b) celălalt părinte nu beneficiază, la rândul său, de zile libere.
Ok.Asta am citit si eu,intrebarea este pana la 12 ani inclusiv.Adica beneficiezi de oug 147/2020 daca copilul tau a implinit deja 12 ani ?

Ionut.ion a scris:

Art. 1 din acea OUG
(1) Se acordă zile libere unuia dintre părinți pentru supravegherea copiilor, în situația limitării sau suspendării activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor în unitățile de învățământ și în unitățile de educație timpurie antepreșcolară, unde aceștia sunt înscriși, ca urmare a rezultatului anchetei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, efectuată de direcția de sănătate publică județeană, respectiv a municipiului București, și având în vedere hotărârile comitetului județean pentru situații de urgență, respectiv Comitetului pentru Situații de Urgență al Municipiului București.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică părinților care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au copii cu vârsta de până la 12 ani sau au copii cu dizabilități cu vârsta de până la 26 de ani, înscriși în cadrul unei unități de învățământ sau de educație timpurie antepreșcolară;
b) celălalt părinte nu beneficiază, la rândul său, de zile libere.

Eu inteleg ca daca are 12 ani nu se incadreaza in prevederile prezentei OUG.
Daca voiau sa incadreze si minorii de 12 ani spuneau "pana in 13 ani" sau " pana in 12 ani, inclusiv".
Dar poate va raspunde un jurist/avocat... mai bine, eu asa interpretez prevederea de mai sus.