avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna!Am o intrebare.Daca fetita mea a împlinit 12 ani ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna!Am o intrebare.Daca fetita mea a împlinit 12 ani in iulie ...

Buna!Am o intrebare.Daca fetita mea a împlinit 12 ani in iulie 2020 ma incadreaza pentru a beneficia de 75% in plus la salar conform OUG 147/2020 ,cu modificarile ulterioare.
Mentionez ca fetita face scoala on-line iar al. doilea copil care este preșcolar eate inscris la un camin insa nu l-am dus fizic la camin.
Ceea ce ma intereseaza este :oug 147/2020 se aplica pentru copii care nu au implinit inca 12 ani sau 12 ani inclusiv,adica pana la implinirea varstei de 13 ani?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 10:44, 25 Februarie 2021
Art. 1 din acea OUG
(1) Se acordă zile libere unuia dintre părinți pentru supravegherea copiilor, în situația limitării sau suspendării activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor în unitățile de învățământ și în unitățile de educație timpurie antepreșcolară, unde aceștia sunt înscriși, ca urmare a rezultatului anchetei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, efectuată de direcția de sănătate publică județeană, respectiv a municipiului București, și având în vedere hotărârile comitetului județean pentru situații de urgență, respectiv Comitetului pentru Situații de Urgență al Municipiului București.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică părinților care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au copii cu vârsta de până la 12 ani sau au copii cu dizabilități cu vârsta de până la 26 de ani, înscriși în cadrul unei unități de învățământ sau de educație timpurie antepreșcolară;
b) celălalt părinte nu beneficiază, la rândul său, de zile libere.
Ok.Asta am citit si eu,intrebarea este pana la 12 ani inclusiv.Adica beneficiezi de oug 147/2020 daca copilul tau a implinit deja 12 ani ?

Ionut.ion a scris:

Art. 1 din acea OUG
(1) Se acordă zile libere unuia dintre părinți pentru supravegherea copiilor, în situația limitării sau suspendării activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor în unitățile de învățământ și în unitățile de educație timpurie antepreșcolară, unde aceștia sunt înscriși, ca urmare a rezultatului anchetei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, efectuată de direcția de sănătate publică județeană, respectiv a municipiului București, și având în vedere hotărârile comitetului județean pentru situații de urgență, respectiv Comitetului pentru Situații de Urgență al Municipiului București.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică părinților care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au copii cu vârsta de până la 12 ani sau au copii cu dizabilități cu vârsta de până la 26 de ani, înscriși în cadrul unei unități de învățământ sau de educație timpurie antepreșcolară;
b) celălalt părinte nu beneficiază, la rândul său, de zile libere.

Eu inteleg ca daca are 12 ani nu se incadreaza in prevederile prezentei OUG.
Daca voiau sa incadreze si minorii de 12 ani spuneau "pana in 13 ani" sau " pana in 12 ani, inclusiv".
Dar poate va raspunde un jurist/avocat... mai bine, eu asa interpretez prevederea de mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere - oug 147/2020, incepand cu 9 noiembrie Oana.Musceleanu Oana.Musceleanu Incepand cu 9 Noiembrie, se mai pot acorda zile libere pentru parinti in baza OUG 147/2020? Intrebarea vine deoarece s-au inchis scolile prin Ordin 5972, iar ... (vezi toată discuția)
Zile libere platite parinti Anastasia gar Anastasia gar Buna ziua, cfr legii 147/2020, de zile libere platite pot beneficia parintii copiilor sub 12ani, inscrisi in unitate de invatamant, care daca au o boala ... (vezi toată discuția)
Pe noile modificări ale oug 147/2020 există vreo posibilitate ... noa noa Pe noile modificări ale OUG 147/2020 există vreo posibilitate ca salariatii care au copii de peste 12 ani sa beneficieze de zile libere sau de majorare ... (vezi toată discuția)