Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... constructie peco si tersa in apropierea locuintelor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

constructie peco si tersa in apropierea locuintelor

Buna ziua ,ma confrunt cu o situatie dificila.In apropierea casei mai exact la o distanta de 3,2 metri este construit un peco,Gardul se invecineaza cu mine pe o lungime de 20 metri.Gardul celor de la peco este din plasa ,mai nou au amenajat si o terasa bar,au pubele de gunoi depozitate ,galagie foarte multa cand se aduna pe tersa nu mai zic de mirosul de carburant.Vreau sa intreb daca sunt la distanta legala de casa?sunt constient ca nu vor muta peco dar macar sa ii oblig pe cale legala sa monteze un gard fonoabsorbat si fara plasa pentru a nu sta toata lumea sa se uite in curtea mea,multumesc.
mitika255, utilizator
Puteti sesiza DJSP (legat de amplasament, respectarea normelor sanitare la depozitare gunoi, noxe existente), DJSV (legat de depozitare gunoaie, pericol sobolani/ soareci), ISU - pompieri (legat de amplasament, distante de siguranta), Agentia de mediu (pentru poluare) si politia (pentru tulburarea linistii publice prevazute in Legea nr. 61/ 1991 republicata), in scris cu nr. de inregistrare/ data, legat de amplasament.