Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Aș dori să aflu dacă se pot uni două ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Aș dori să aflu dacă se pot uni două proprietăți ...

Buna seara!
Aș dori să aflu dacă se pot uni două proprietăți pe un singur CF?
O proprietate reprezintă casa moștenită de la părinți iar celaltă proprietate este lipită de casa moștenită și este cumpărată de unul din moștenitorii primei proprietăți.
sucice, utilizator
Dacă acel „unul” (cumpărător al primei proprietăți) va deveni și proprietarul exclusiv („unul”) asupra proprietății moștenite (ca efect a partajului), atunci le va putea alipi. Altminteri, nici n-aș vrea să știu dacă se poate, căci ar ieși o încurcătură ...
romascanu, moderator