Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Telemunca din strainatate temporar - interzisa?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Telemunca din strainatate temporar - interzisa?

Buna ziua,

Am o nelamurire in legatura cu telemunca. Contractul incheiat de mine cu compania la care activez permite efectuarea acesteia, iar de la declansarea pandemiei am lucrat doar de acasa. Cu toate acestea, am fost avertizati ca nu avem voie sa lucram din afara tarii. Problema mea este ca doream sa petrec urmatoarele doua luni lucrand dintr-un stat al UE, unde am familie (iar in cazul unui nou lockdown nu as fi singura). Solicitand acest lucru, am fost informata de departamentul de resurse umane ca nu este posibil decat daca gasesc o companie la care sa fiu detasata de catre actuala companie - implicand plata cazarii, a unui supliment de salariu, a asigurarilor sociale acolo etc.) Conform surselor pe care le-am putut gasi online, telemunca nu presupune limitari geografice, iar eu nu am cerut nimic altceva decat sa modific locul de unde lucrez pentru o perioada. Exista intr-adevar reglementari legale care sa nu permita companiei la care lucrez sa accepte ca eu sa lucrez temporar din strainatate pentru ei? Mentionez ca prestez activitati IT, deci nu este vorba de vanzari sau activitati care sa presupuna o eventuala actiune a companiei mele in sistemul fiscal de acolo.
Va multumesc. Mi se pare jenanta lejeritatea cu care au incercat sa disimuleze faptul ca nu vor prin faptul ca nu exista un context legal favorabil, cand un simplu "nu" era oricum suficient, fiind vorba de un acord de ambele parti. Oricum, in actul de telemunca incheiat, este trecuta ca loc de desfasurare a activitatii "resedinta angajatului" - nimic specificat.