Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am achizitionat un apartament la etajul 4 la sfarsitul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am achizitionat un apartament la etajul 4 la sfarsitul lui iulie ...

Am achizitionat un apartament la etajul 4 la sfarsitul lui iulie 2020, desi am intrebat vanzatorii daca sunt probleme cu infiltratiile de pe acoperis au spus ca totul este in regula si nu sunt probleme. Tavanul era varuit proaspat, curat si nu am observat nicio problema.Ei au specificat ca e proaspat renovat.Acum cand a venit toamna si ploile torentiale am avut parte de o foarte mare surpriza. In bucatarie curge apa din tavan aproape ca de la robinet. Am o cale legala pentru asa ceva? Cum fac sa instiintez vanzatorul?
Intentionez sa merg la notarul cu care am incheiat contractul, sa fac o cerere la asociatie prin care sa le aduc la cunostiinta problema si o atentionare scrisa de mana pe care sa o inmanez vanzatorului.
Ma mai sfatuiti sa fac ceva? Va multumesc!
Este tardiva actiunea impotriva vanzatorului
Daca ati achizitionat apartamentul pe principiul vazut cumparat,v-ati asumat riscuri pe care le suportati acum dupa primele intemeperii
Este de asteptata ca la vanzare vanzatorul sa ia ochii cumparatorului cu apartament proaspat zugravit...a avut aspect frumos dar utilitate zero
Pentru asociatia d eproprietari nu este necesar document autentificat la notar
Redactati cerere prin care informati asociatia de proprietari despre neajunsul cu care va confruntati respectiv starea precara a partii comune terasa imobil de locuit in comun prejudiciile care le-ati suferit la apartament si solicitati respectarea disp L nr 196/2018 care impune asociatiilor de proprietari sa asigure starea tehnica a partii comune de condominiu
Totusi trebuie sa cunoasteti ca executarea de hidroizolatie tersasa condominiu,implica parcurgerea unei proceduri si anecesita un efort finaciar apreciabil
Executarea de reparatii la parti comune care implica efort fianciar sporit obligatoriu trebuie sa fie hotarata prin votul participantilor la adunarea generala a membrilor proprietari
Condionat de interesele dv aveti varianta fie sa astepati hotararea adunarii generale,fie sa executati prin contractare in nume propriu si sa executati cu acordul asociatiei de proprietari remedierea zonei de terasa aferenta apartamentului dv
Ar trebui sa va interesati si la ceilalati vecini de la etajul dv daca se confrunta cu aceleasi neajunsuri,siituatie in care solicitare colectiva catre asociatia de proprietari ar avea greutate mai mare
Succes !
Ciudat, am discutat cu notarul prin care am incheiat contractul si a spus ca este vorba despre viciu ascuns. Vanzatorul nu mi-a comunicat problemele cu care se confrunta apartamentul caz in care as fi spus pas si nu as fi achizitionat imobilul sau as fi negociat mai mult la pret.
De obicei din aceasta cauza se evita cumpararea apartamentelor de la ultimul etaj:nu stii starea tehnica a terasei si poti sa ai surprize.Ati mers la risc.
Deci logica dumneavoastra ar fi ca toate apartamentele de la etajul 4 sa ramana nelocuite de frica asta. Eu nu ar fi trebuit sa merg la risc. Obligatia vanzatorului era de a spune exact ce probleme sunt in apartament. El a locuit 8 ani in apartament si mie dupa doua ploi mai zdravene aproape ca imi cad bucati din tavan in cap. Deci deja cade ideea ca el nu ar fi stiut despre problema.
Cipri28, utilizator
Bunul simt iti spune sa fii precaut si sa iei toate masurile inainte sa dai banii.O expertiza costa dar macar ati intrebat vecinii sau administraturul?Sau terasa a fost buna dar s-a stricat.Nimic nu tine pe veci.Mai trebuie intretinut sau reparat.