avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sarpanta fara autorizatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sarpanta fara autorizatie

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati intr-o problema legata de un acoperis fara autorizatie existent pe terasa unui bloc de locuinte. Si anume, am cumparat un apartament la ultimul etaj deasupra caruia exista construita, de catre vechiul proprietar si alt vecin de la ultimul etaj cu acordul scris al tuturor locatarilor, o sarpanta fara autorizatie de construire. In contractul de v-c nu este stipulat nimic referitor la aceasta constructie. Acum dupa o perioada de mai bine de 5 ani, din cauza neintelegerilor, unul dintre vecini a facut o reclamatie la serviciul de urbanism cum ca nu ar exista nici o autorizatie pt aceasta constructie. Intrebarea mea este, cui ii revine responsabilitatea in cazul unei sanctiuni din partea autoritatilor? Mie si vecinului deasupra caror ap este construita sarpanta sau tutor locatarilor de pe scara. Cu stima.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:30, 11 Octombrie 2015
Terasa,acoperisul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Conform dispozitii in vigoare proprietarii nu au voie sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Eventualele sanctiuni se pot aplica asociatiei de proprietari care este responsabila pentru intretinerea si reparatia partii comune
Daca asociatia de proprietari apreciaza util si necesar se poate indrepta cu actiune impotriva proprietarilor responsabili pentru executia constructiei fara forme legale si fara acordul asociatiei de proprietari
Dv precizati ca ati achizitionat apartament deasupra caruia exista construita in urma cu 5 ani o sarpanta fara autorizatie
Atentie ca disp L nr 50/1991 a autorizarii constructiilor precizeaza
Art. 31
Dreptul de a constata contravenţiile şi de a aplica amenzile prevăzute la art. 26 se prescrie în termen de 2 ani de la data săvârşirii faptei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acoperisul blocului este parte comuna? andrei_70 andrei_70 Am cumparat un apartament la ultimul etaj al blocului. Blocul are acoperis insa la momentul achizitiei apartamentului nu am cerut nimanui acte sau ... (vezi toată discuția)
Acoperis sarpanta Edu13 Edu13 Buna ziua. Acum 10 ani sora mea a cumparat un apartament la etajul 4, prevazut cu sarpanta construita de fostul proprietar impreuna cu vecinul de langa. Nu ... (vezi toată discuția)
Terasa blocului bozzont bozzont In ce conditii se poate cumpara terasa blocului de catre vecinii care locuiesc la ultimul etaj. Cei de la ultimul etaj au construit in mod abuziv acoperis tip ... (vezi toată discuția)