Forum Discuţii juridice Executare silită Termen prescriptie contract de ipoteca (accesoiu la un ...
Discuție deschisă în Executare silită

Termen prescriptie contract de ipoteca (accesoiu la un contract ...

Care este termenul de prescriptie a dreptului de a obtine executarea silita a unui contract de ipoteca si a unui contract de garantie imobiliara, constituite la un contract de imprumut incheiate in anul 2007?
Ultima plata facuta de debitor pentru contractul de imprumut a fost in anul 2010 .
Banca a declarat scadenta anticipata in anul 2011 .
Executarea silita a inceput in anul 2020 doar pentru contractele de ipoteca si garantie imobiliara . (desi acestea sunt accesorii la contractul de imprumut - exista o clauza contractuala in acest sens-.
Irina S., utilizator
Termenul de prescriptie ar fi de 3 ani. Mai important este sa nu exista cauze de intrerupere sau supendare a termenului.
Practica nu este unitara, din pacate. Am vazut solutii in sensul ca termenul ar fi de 10 ani, instanta apreciind ca - desi s-a cerut executarea unui contract de ipoteca, ipoteca care a fost constituita ca garantie la un contract de imprumut bancar care cf.legii este titlu executoriu -, ar fi vb totusi despre un titlu in materia drepturilor reale (!!)
Ba chiar am vazut ca s-a invocat si Decizia nr.60/2017 a ICCJ desi este vorba despre un titlu nascut sub imperiul vechiului cod civil si de pr.civ. care are la baza un titlu executoriu NU UN INSCRIS SUB SEMNATURA PRIVATA (Decizie care, din pmdv, se refera la prev.NOULUI Cod civil).

Opinii?
Irina S., utilizator