avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este normal ca de pe perioada stării de urgenta pana ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este normal ca de pe perioada stării de urgenta pana acum 11.09 ...

Este normal ca de pe perioada stării de urgenta pana acum 11.09 contractul meu de munca sa fie automat schimbat din 8 ore în 2 ore?
Fără act adițional semnat de către angajat?!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:44, 12 Octombrie 2020
Schimbarea duratei timpului de munca nu se poate face unilateral de catre angajator.

O astfel de decizie se poate contesta in instanta.
Schimbarea duratei timpului de munca se poate face si unilateral de catre angajator, in conditiile OUG 132/2020.
Conform OUG 132/2020 Decizia angajatorului privind reducerea timpului de munca, programul de lucru, modul de repartizare a acestuia pe zile si drepturile salariale aferente se comunica salariatului cu cel putin 5 zile inainte de aplicarea efectiva a masurii si se transmite in registrul general de evidenta a salariatilor cel tarziu in ziua anterioara producerii acesteia.Din cate am inteles , angajatorul nu a notificat nimic


Gabriel1923 a scris:

Este normal ca de pe perioada stării de urgenta pana acum 11.09 contractul meu de munca sa fie automat schimbat din 8 ore în 2 ore?
Fără act adițional semnat de către angajat?!



De la 8 ore la 2 ore , numai cu act aditional se poate face modificarea ...

De la 8 ore la maxim 4 ore, se poate face si unilateral de catre angajator, in baza OUG 132/2020.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, intrebarile mele sun in legatura cu oug 132/2020 1. ... HERLICSKA HERLICSKA Buna ziua, Intrebarile mele sun in legatura cu OUG 132/2020 1. Modificarea timpului de munca se face prin decizie sau act aditional? Eu ma gandesc ca prin ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, cum se poate transmite reducerea timpului de lucru ... margineanvalentina margineanvalentina Buna ziua, cum se poate transmite reducerea timpului de lucru conf OU 132/2020 in Revisal? Multumesc. (vezi toată discuția)
Ce este de facut daca angajatorul modifica durata timpului de ... purice1 purice1 ce este de facut daca angajatorul modifica durata timpului de lucru - de la 8 ore la 2 ore- fara sa anunte/ pot achita contributia pentru pensie \'din mana\' ... (vezi toată discuția)