Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca

Am aflat de curand ca de ceva timp au avut loc modificari la contractul meu de munca fara a lua la cunostiinta. As dori sa merg la ITM pentru a solicita un extras REVISAL de la data angajarii si pana in prezent. As dori sa stiu ce anume sa cer si daca este posibil sa-l primesc fara modificarile facute ,adica pe scurt ,daca este posibil sa musamalizeze acel extras pentru a nu avea eu dovada. Multumesc anticipat.
Nu se poate primi un extras REVISAL de la ITM cu datele cum doriti dvs.

Incepand cu 19.12.2017,
in situația în care angajatorul se află în imposibilitatea de a elibera un extras din registru, salariatul/fostul salariat poate solicita inspectoratului teritorial de muncă eliberarea unui extras din registru din care să rezulte activitatea desfășurată la acesta, în calitate de salariat. Inspectoratul teritorial de muncă în cauză eliberează documentul, în baza registrului electronic transmis de angajator, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
(art.7 alin.8 din HG 905/2017)

In schimb, la solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării. (art.7 alin.6 din HG 905/2017)

Refuzul angajatorului de a va elibera un asfel de document poate fi sesizat ITM-ului.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Din ce primesc de la ITM nu reiese incadrarea pe care am fost angajat si pe ce incadrare sunt in prezent ?
Reiese doar data angajarii si functia pe care o aveti in prezent.