Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... procedura concilierii,facultativa sau obligatorie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

procedura concilierii,facultativa sau obligatorie?

Conform noilor modificari din Codul muncii , introducerea procedurii concilierii ca modalitatea de solutionare amiabila a conflictelor individuale de munca, cu ajutorul unui consultant extern in legislatia muncii este o procedura facultativa pentru angajator sau una obligatorie ?
Ma gândesc ca dacă introducem procedura în regulamentul intern ,ca societate, indirect ne asumam responsabilități referitoare la onorariu pt consultant...

Cum interpretati , este facultativa sau obligatorie aceasta procedura? Mulțumesc.
Facultativa.
Facultativă,oricum o sa fie același "succes" ca la mediere.Daca am trăi intrr-o țară civilizată,unde justitiabilii ar avea incredere in justitie atunci ar funcționa.Pana atunci angajatul se va gândi ca expertul o sa fie "stimulat"de angajator care oricum are resurse și o sa fie reticent.Este o procedura facultativă pt ca altfel ar avea soarta procedurii informatii la mediere care a fost declarată neconstitutionala tocmai pt ca era obligatorie.
" .....părțile pot cuprinde în contract o clauză prin care stabilesc că orice conflict individual de muncă se soluționează pe cale amiabilă, prin procedura concilierii..." ....din textul de lege nu reiese ca ar fi facultativa si nici catalogata ca o procedura prealabila