avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... bună seara. acum câteva zile țeava principala de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

bună seara. acum câteva zile țeava principala de apa care ...

bună seara.
acum câteva zile țeava principala de apa care alimentează coloana a cedat în dreptul apartamentului meu,pe ghena.
vecina de sub mine spune ca ma da în judecata. apartamentul l-am cumpărat în urma cu 2 ani.
Nu aveam de unde sa știu, în ce stadiu se afla țeava de apa.
ce pot face?
va mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: adimoscaty , utilizator 14:05, 15 Octombrie 2020
Asteapta sa te dea in judecata.Banuiesc ca nu ii curge apa femeii si acum daca da macar poti face ceva. Pana se constata, pe civil trec ani.
apa a curs în jur de o ora pana am ajuns acasa și am oprit alimentarea din subsol. are daune. pereți parchet electrocasnice.
vreau sa știu dacă e exclusiv vina mea sau asociația de locatari e responsabila cu strângerea banilor pentru daunele produse vecinei.

altgradauto a scris:

Asteapta sa te dea in judecata.Banuiesc ca nu ii curge apa femeii si acum daca da macar poti face ceva. Pana se constata, pe civil trec ani.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Coloana respectiva de apa este parte comuna, nu sunteti vinovat. Toti cei alimentati de acea coloana ar trebui sa raspunda, inclusiv persoana inundata.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
țeava principala de apa care alimentează coloana a cedat în dreptul apartamentului meu,pe ghena.

Este vorba despre parte comuna instalatie alimentare utilitati
Chiar daca va actioneaza in instanta,va beneficia de solutie defavorabila
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si de instalatii
In speta,asociatia de proprietari este responsabila pentru executarea remedierii deficientei la partea comuna de instalatii
va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Maine ma voi duce la asociație cu o cerere scrisa la care voi solicita număr de înregistrare. în care cer sa vina sa facă o constatare la instalație de alimentare cu apa. când am sunat-o pe doamna administrator mi - a răspuns scurt ca nu o privește și sa iau un instalator sa refac țeava.

ynocentta a scris:

țeava principala de apa care alimentează coloana a cedat în dreptul apartamentului meu,pe ghena.

Este vorba despre parte comuna instalatie alimentare utilitati
Chiar daca va actioneaza in instanta,va beneficia de solutie defavorabila
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si de instalatii
In speta,asociatia de proprietari este responsabila pentru executarea remedierii deficientei la partea comuna de instalatii

Alte discuții în legătură

Repartizarea cheltuielilor la asociația de proprietari: cum se plătesc pierderile de apă și reparațiile de la subsol dacă sunt proprietari cu coloană de alimentare individuală? CAlexandraRaluca CAlexandraRaluca Buna seara! Problemele noastre , ale locatarilor, au început în luna iulie când o țeavă de la subsolul blocului s a spart. Că prin minune după părerea ... (vezi toată discuția)
Despre coloane apa bloc. in interior apartament , exista o ghena ... laura1016 laura1016 Despre coloane apa bloc. In interior apartament , exista o ghena zidita , cu suprafata de 0.3x0.5m=0.15m2 . In interior sint tevile verticale [coloanele] ... (vezi toată discuția)
Verticala comuna apa rece bucatarie... o-problema o-problema am si eu o mica mare problema,conductele care imi alimenteaza cu apa rece/calda bucataria,sunt conectate la cele doua verticale(apa rece/calda) din ... (vezi toată discuția)