Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... bună seara. acum câteva zile țeava principala de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

bună seara. acum câteva zile țeava principala de apa care ...

bună seara.
acum câteva zile țeava principala de apa care alimentează coloana a cedat în dreptul apartamentului meu,pe ghena.
vecina de sub mine spune ca ma da în judecata. apartamentul l-am cumpărat în urma cu 2 ani.
Nu aveam de unde sa știu, în ce stadiu se afla țeava de apa.
ce pot face?
va mulțumesc anticipat
Asteapta sa te dea in judecata.Banuiesc ca nu ii curge apa femeii si acum daca da macar poti face ceva. Pana se constata, pe civil trec ani.
apa a curs în jur de o ora pana am ajuns acasa și am oprit alimentarea din subsol. are daune. pereți parchet electrocasnice.
vreau sa știu dacă e exclusiv vina mea sau asociația de locatari e responsabila cu strângerea banilor pentru daunele produse vecinei.

altgradauto a scris:

Asteapta sa te dea in judecata.Banuiesc ca nu ii curge apa femeii si acum daca da macar poti face ceva. Pana se constata, pe civil trec ani.

Coloana respectiva de apa este parte comuna, nu sunteti vinovat. Toti cei alimentati de acea coloana ar trebui sa raspunda, inclusiv persoana inundata.
țeava principala de apa care alimentează coloana a cedat în dreptul apartamentului meu,pe ghena.

Este vorba despre parte comuna instalatie alimentare utilitati
Chiar daca va actioneaza in instanta,va beneficia de solutie defavorabila
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si de instalatii
In speta,asociatia de proprietari este responsabila pentru executarea remedierii deficientei la partea comuna de instalatii
va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Maine ma voi duce la asociație cu o cerere scrisa la care voi solicita număr de înregistrare. în care cer sa vina sa facă o constatare la instalație de alimentare cu apa. când am sunat-o pe doamna administrator mi - a răspuns scurt ca nu o privește și sa iau un instalator sa refac țeava.

ynocentta a scris:

țeava principala de apa care alimentează coloana a cedat în dreptul apartamentului meu,pe ghena.

Este vorba despre parte comuna instalatie alimentare utilitati
Chiar daca va actioneaza in instanta,va beneficia de solutie defavorabila
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si de instalatii
In speta,asociatia de proprietari este responsabila pentru executarea remedierii deficientei la partea comuna de instalatii