Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Dețin un PFA de mulți ani, și de curând am fost ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Dețin un PFA de mulți ani, și de curând am fost numit primar

In caz ca deții un PFA de mulți ani, și de curând ai fost numit primar al unei comune, ce poți face cu acest PFA? De dizolvat nu se poate pentru ca exista credite și bunuri pe acest PFA. Ce ma sfătuiți sa fac?
george-neagu, moderator
Ii puteti suspenda activitatea...

Cornel Vasile a scris:

Ii puteti suspenda activitatea...

Pentru a suspenda activitatea trebuie sa plătesc toate creditele din firma . Ceea ce pe aceasta vreme nu se poate. Alt sfat?
Bună ziua,
Puteti cesiona contractele de credit (sa gasiti un terta persoana care sa accepte sa preia datoriile), iar apoi dizolvarea pfa, astfel incat sa evitati o situatie de incompatibilitate.