Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu ...

este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu deschis?
Depinde de mai multe lucruri.
Depinde ce norme de drept se aplica acolo unde circulati pe strada dvs.
In ce oras sau comuna va aflati?

Pentru cultura dvs. generala este bine sa stiti ca, daca vreti sa va feriti de infectarea cu noul coronavirus ar trebui sa purtati masca pe strada.Asa afirma medicii specialisti.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dvs sunteti medic sau avocat?n are nicio legatura referitor la cultura mea generala!eu am intrebat daca e legal!sunt din Romania!din cate stiu eu legea stipuleaza clar doar de spatii inchise.Una e recomandarea alta e o obligatie care nu are temei legal si constitutional.Astept un raspuns pertinent
eduard27, utilizator
Romania este mare.
Depinde unde va aflati.
Legea data la nivel local se aplica.
De aceea v-am si intrebat unde va aflati.

Si ar fi bine sa stiti ca avocatii nu se ocupa doar de drept ci si de alte ramuri conexe care au legatura cu dreptul pentru ca daca un avocat cunoaste doar dreptul nu se va putea descurca.
Ca sa intelegeti si mai exact, dreptul are legatura cu tot ceea ce exista in societate si tot ceea ce exista in societate care are legatura cu faptele oamenilor tine de stiinta dreptului.
Romania Mare nu mai exista de mult...cum adica sa existe legi la nivel local?ce baza contitutionala are o astfel de lege?sunt din Iasi.
vad ca se aplica treptat obligarea populatiei de a purta masca in aer liber...repet conform carei legi si carei constitutii?
eduard27, utilizator
Este legală. Legea 55 /2020 prevede astfel de contravenții.