avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... De ce trebuie purtata masca in starea de alerta si nu ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

De ce trebuie purtata masca in starea de alerta si nu exista aceasta obligatie in starea de urgenta?

Raspunsul este simplu.

S-a constatat ca este necesara purtarea mastii foarte tarziu la nivel mondial.

Nu este vorba de incalcarea unor drepturi fundamentale prin corelare la starea de urgenta cand nu era obligatorie purtarea mastii de protectie.

Daca vrem sa ne protejam unii pe altii asa trebuie procedat.
Eu port masca chirurgicala de dinainte de a se institui starea de urgenta in Romania.
Ultima modificare: Joi, 21 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:08, 2 August 2020
Eu port masca chirurgicala de dinainte de a se institui starea de urgenta in Romania.

Chinezii, japonezii, si altii, poarta masca si mai dinainte.
De ce?
Au experienta, expertiza.



S-a constatat ca este necesara purtarea mastii foarte tarziu la nivel mondial.

Asa este, acum se invata regulile, si la noi, si la altii.
De ce?
Nu avem experienta, expertiza.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In ceea ce priveste COVID-19 se poate observa ca in spitalele din Italia si Spania nu a ajutat purtarea de masti chirurgicale simple.Au fost foarte multi medici infectati desi aveau masti de protectie.
Conteaza foarte mult si cat de infectata este persoana.

Nu arata nimic ca masca ar proteja.
Protectia ajuta in cazul asimptomaticilor deoarece masca impiedica in buna masura raspandirea virusului prin aerosoli.

Eu nu sunt de acord sa port masca toata viata.

Ultima modificare: Joi, 21 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu arata nimic ca masca ar proteja.

Protectia este in sensul ca intarzie, ceea ce este mare lucru, adica una e sa ai 1 mil de infectati intr-o luna, si alta e sa ai 1 mil de infectati in 6 luni. Cam la asta se rezuma strategia.
Exista si opinia potrivit careia daca 90% din oameni poarta masca timp de 50 de zile virusul ar disparea sau asa ceva...
Asa au spus profesorii Cercel si Rafila.

Insa, ramane de vazut...

Probabil ca va scadea numarul infectarilor si asa se va ajunge pana sa nu mai fie nicio infectare.
Dupa logica mea, daca virusul nu se mai transmite de la un om la 10 oameni ci la cel mult doi atunci se va ajunge la zero in ceva timp.
Insa, nu cred ca in 50 de zile.

Strategia cu intarzierea am reusit si eu sa o deslusesc acum vreo luna sau mai mult de atat, atunci cand era starea de urgenta pana sa se decida cu purtarea mastii de toti in spatii inchise.
Ultima modificare: Vineri, 22 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Rata de reproducere a virusului de 10 este uriasa, cea de 2 e foarte mare, ea trebuie sa fie mult subunitara, pentru a opri raspindirea masiva a virusului.

Ideea cu masca a fost explicata grafic, cind doua persoane ce se intalnesc poarta (corect) masca, riscul de raspindire a virusului, daca una dintre persoane e infectata, e de 1,5%, chiar daca masca e una obisnuita, chirurgicala.

Alte discuții în legătură

Necesitatea ca toti oamenii sa poarte masti de protecție daca ies în public CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Este necesar sa purtati toti masti de protectie pentru a impiedica transmiterea noului coronavirus. În acest mod nimeni nu va mai fi infectat sau cel puțin ... (vezi toată discuția)
Este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu ... eduard27 eduard27 este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu deschis? (vezi toată discuția)
Necesitatea prelungirii starii de alerta o considerati utila sau inutila? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Va trebui stabilit din nou la nivel politic daca se impune sau nu prelungirea starii de alerta. Forul parlamentar va trebui sa decida. Daca nu se va ... (vezi toată discuția)