Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit locuință mixta
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit locuință mixta

Buna seara,

Dacă înființez PFA, iar pentru sediu fac un contract de comodat cu o persoană fizica în care precizez că îi folosesc doar o camera din casă cum se recalculează impozitul locuinței? Totalul impozitului o să fie reprezentat de impozitul rezidential al proprietarului pe partea de casa rămasă plus impozitul nerezidential pe camera pe care o folosesc eu? Amândoi plătim partea noastră de impozit sau cineva plătește ambele părți? Valoarea casei la care este calculat impozitul nerezidential rămâne aceeași ca și la cel rezidential?

Mulțumesc!
Datoria referitoare la impozitul pe cladire este in totalitate a proprietarului.