avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua daca am achiziționat un apartament prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua daca am achiziționat un apartament prin programul ...

Buna ziua daca am achiziționat un apartament prin programul prima casa anul acesta , pot sa ii acord unei persoane dreptul de uzu fruct viager? Sau trebuie sa astept 5 ani ? Creditul este al meu dar noi plătim jumătate jumate si locuim ca si cuplu de cativa ani în același casă fără a fi căsătoriți. Multumesc !
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:19, 17 Octombrie 2020
Nu se poate ca nu va permite banca si nici nu e indicat. V-ati pus problema ce faceti daca va despartiti ? dvs ramaneti cu creditul si cealalta persoana in casa? Stiti ce presu[une uzufructul viager?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atac la contract v-c uzufruct viager nellyy nellyy Buna seara. Am o intrebare,desi pana in prezent eram sigura situatia mea,insa de ceva timp sora ma ameninta ca ma da in judecata,deoarece pretinde parte din ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , tatăl meu vrea sa ii faca clauza de uzu fruct iubitei ... matei catalina matei catalina Buna ziua , tatăl meu vrea sa ii faca clauza de uzu fruct iubitei lui asupra imobilulul ( o casa). Nu sunt căsătoriți legal. Intrebarea este: daca tata ... (vezi toată discuția)
Uzul fruct bibicarina bibicarina Uzul fructBuna seara.matusa mea acum câțiva ani ia dat fiului ei 10.000 euro el fiind propiwtaru unui apartament că sa îi facă uz fruct,acum el vrea sa ... (vezi toată discuția)