Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua.caut si eu raspuns la urmatoarea intrebare: ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua.caut si eu raspuns la urmatoarea intrebare: intr-un ...

buna ziua.caut si eu raspuns la urmatoarea intrebare: intr-un apartament situat la parterul blocului s-au facut modificari(a fost extinsa suprafata acestuia cu toate actele si aprobarile necesare),acesta devenind punct de lucru al unei firme(magazin piese auto),in el normal nu locuieste nici o persoana,este legat la apa si caldura,avand de la inceputuri repartizata o cota parte indiviza,cladirea dispune si de lift,se poate pune in momentul de fata problema ca la cheltuielile lunare ale asociatiei repartizate functie de cota parte indiviza sa i se aloce si respectivului apartament sume de plata?multumesc.
Daca ne luam strict dupa lege :
Art. 75 din legea 196/2018
(4)Niciun proprietar din condominiu nu este exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca urmare a renuntarii la folosirea unei parti din proprietatea comuna.
(5)Prin exceptie de la prevederile alin. (4), in baza hotararii adunarii generale, pot fi exceptate de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrica pentru functionarea ascensorului/ascensoarelor persoanele care locuiesc in apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum si la etajul 1 din cladirile fara mezanin.

acel proprietar trebuie sa plateasca cheltuielile de intretinere pentru lift.

Insa, daca acel spatiu comercial (ca nu mai e locuinta) are doar intrare separata din strada (cea din interiorul casei scarii fiind desfiintata) fara a utiliza intrarea prin casa scarii in condominiu, s-ar putea face o exceptie. E ca si cum acel spatiu nu are o intrare care sa-i permita utilizarea liftului.
Buna seara,

Da, sunteti obligat sa platiti cheltuielile comune ale asociatiei.
In ceea ce priveste obligatia de plata a cheltuielilor comune, nu are relevanta fapul ca exista o intrare separata pentru
apartamentul in cauza, este spatiu comercial, etc.
Puteti fi scutit, prin hotarare a adunarii generale, doar de plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrică pentru funcționarea ascensorului.
L nr 196/2018
ART. 34
(2) Proprietarul poate aduce îmbunătățiri sau modificări proprietății sale individuale, cu
respectarea prevederilor legale în vigoare referitoare la autorizarea executării lucrărilor de
construcții de către autoritatea administrației publice competente, fără a pune în pericol
integritatea structurală a condominiului, rezistența mecanică, stabilitatea și siguranța clădirii sau a
altor proprietăți individuale, precum și buna funcționare a instalațiilor aferente acestora.
(3) Modificările suprafețelor construite sau utile se comunică președintelui asociației de
proprietari și organului fiscal local în termen de 30 de zile de la încheierea lucrărilor și se introduc
în cartea tehnică a construcției și în baza de date a asociației, în vederea stabilirii consumurilor
corespunzătoare cu noile suprafețe utile.

ART. 37
(4) Proprietarii din condominii au obligația de a depune la președintele asociației de proprietari
fotocopii după autorizațiile de construire pentru executarea lucrărilor, eliberate în condițiile legii, în
scopul recalculării suprafețelor utile și a suprafețelor construite.
(5) Orice modificare a proprietății individuale care necesită emiterea unei autorizații de
construire/desființare, în conformitate cu legislația în vigoare, se aduce la cunoștința asociației
pentru înscrierea în jurnalul evenimentelor din cartea tehnică a construcției, prin depunerea în
copie a actelor de autorizare, a procesului-verbal de recepție la terminarea lucrărilor și a planurilor
din proiectul tehnic

ART. 40
(1) Schimbarea destinației locuințelor, precum și a spațiilor cu altă destinație decât aceea de
locuință, prezente în proiectul inițial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului
executiv și cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectați cu care se învecinează, pe plan
orizontal și vertical, spațiul supus schimbării.
(2) Odată cu acordul menționat la alin. (1), proprietarii direct afectați cu care se învecinează, pe
plan orizontal și vertical, spațiul supus schimbării și proprietarul care solicită acordul pentru
schimbarea destinației locuinței sau spațiului cu altă destinație decât aceea de locuință semnează
și o convenție cu privire la declararea activității care se va desfășura în spațiul respectiv, precum și
numărul de persoane în funcție de care vor fi calculate cheltuielile pe număr de persoane.

(3) O copie a convenției prevăzute la alin. (2) se înmânează președintelui asociației de proprietari
în vederea anexării acesteia la acordul de asociere.
Iar nu ati citit mesajul initial al autoarei:
"intr-un apartament situat la parterul blocului s-au facut modificari(a fost extinsa suprafata acestuia cu toate actele si aprobarile necesare)."
latka, moderator