Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ca girant, am ajuns sa platesc POPRIREA, adica ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ca girant, am ajuns sa platesc POPRIREA, adica implicit imprumutul

Buna ziua,

Sunt intr-o situatie critica si sper sa gasesc o cale in urmatoarea situatie:
Am ajutat un amic acum ceva timp(cam 2 ani de zile) sa obtina un credit(el a beneficiat de acest credit). Eu sunt doar girant, creditul este pe numele lui. Intrucat nu ma pricep in astfel de situatii(eu nu am vreun credit pe numele meu si nici nu am fost implicat in astfel de procese), nu am bagat de seama ca se poate ajunge aici, si de fiecare data cand banca ma suna sa imi spuna ca nu s-a platit rata si sunt restante, eu luam legatura cu amicul in cauza si ii aduceam la cunostinta, el doar linistindu-ma ca stie, ca o sa le plateasca si tot asa.
S-a ajuns destul de departe cu acest credit, si anume la executare silita. Din salarul meu, s-a facut o poprire de 1/3, iar acum eu platesc in fiecare luna acesti bani catre banca. Amicul meu tot insista sa mai am rabdare si ca situatia se va rezolva dar m-am cam saturat de acest "dus cu zaharelul" (de cand a inceput poprirea de 3 lun nu am vazut nici un ban inapoi) si as dori sa va intreb ce pot face in aceasta situatie?

As vrea sa scap de acest chin financiar si psihologic, a inceput sa ma streseze foarte tare, sa nu mai dorm noptile, sa imi cada parul etc.

Cu vorba buna nu cred ca o voi rezolva vreodata, deci ce as putea face pe baza legilor sau cum as putea sa ies din aceasta situatie pe cale legala,juridica etc?

Astept cu nerabdare un raspuns cu o solutie,
Multumesc mult!!!
Alexandru Coparca, utilizator
Nu puteți scăpa de executarea silită. Odată pornită executarea silita, veți avea poprire pe venituri până la achitarea integrală a creanței. V-ați asumat singur garanția că veți plăti creditul dacă titularul devine insolvabil.
În situația prezentă creditul trebuie plătit de titular sau de girant/giranți.

Dar mai apoi când amicul rău platnic va avea bunuri mobile și imobile sau va avea salariu, vă veți putea îndrepta împotriva lui cu acțiune în instanță pentru a vă recupera banii. Teoretic, legea vă permite să vă recuperați de la rău platnic banii, însă practic trebuie să aveți de unde.
Dapix, utilizator
Am înțeles . Inculpatul momentan nu are job, e în căutare...deci slabe șanse să fac ceva in instanta acum. Dar în cazul în care el se angajează, va avea și el poprire (1/3 din salar)? Sau doar eu voi continua sa cotizez?

Repet, spre rușinea mea, nu știu legile și nu m-am interesat înainte să mă bag in aceasta situație, am mers pe încredere, dar se pare că nu toți oamenii sunt drepți!

Dapix a scris:

Nu puteți scăpa de executarea silită. Odată pornită executarea silita, veți avea poprire pe venituri până la achitarea integrală a creanței. V-ați asumat singur garanția că veți plăti creditul dacă titularul devine insolvabil.
În situația prezentă creditul trebuie plătit de titular sau de girant/giranți.

Dar mai apoi când amicul rău platnic va avea bunuri mobile și imobile sau va avea salariu, vă veți putea îndrepta împotriva lui cu acțiune în instanță pentru a vă recupera banii. Teoretic, legea vă permite să vă recuperați de la rău platnic banii, însă practic trebuie să aveți de unde.

Nu va obliga nimeni sa cunoasteti legile dar ar fi trebuit să platiti o consultație unui av înainte de a va angrena intr o astfel de situație.In mod cert costul ar fi fost mai mic decât cuantumul unei popriri lunare.Amicul.poate sa nu se angajeze niciodată cu forme legale,eventualele bunuri pe cate le-ar dobândi le trece pe numele rudelor iar dvs rămâneți cu achitați o.