Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua, in cazul unui angajat bolnav de covid este ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua, in cazul unui angajat bolnav de covid este obligat ...

Buna ziua, in cazul unui angajat bolnav de covid este obligat angajatorul sa facă pe cheltuiala lui celorlalti angajati testul ?
Nu il obliga nimeni (nicio lege) pe Angajator sa faca acest lucru.
Ba il obliga :
1. Sa anunte si sa permita DSP sa faca ancheta epidemiologica , apoi sa sa trimita in izolare, 14 zile, conform dispozitiilor DSP, contactii directi ai acelei persoane bolnave.
2. Conform codului muncii poate face teste angajatilor, dar pe banii sai, conform obligatiilor din urmatorul articol :
ART. 175
(1) Angajatorul are obligaţia să asigure securitatea şi sănătatea salariaţilor în
toate aspectele legate de muncă.

(2) Dacă un angajator apelează la persoane sau servicii exterioare, aceasta nu îl
exonerează de răspundere în acest domeniu.
(3) Obligaţiile salariaţilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă nu pot
aduce atingere responsabilităţii angajatorului.
(4) Măsurile privind securitatea şi sănătatea în muncă nu pot să determine, în
niciun caz, obligaţii financiare pentru salariaţi.
latka, moderator