avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua, in cazul unui angajat bolnav de covid este ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua, in cazul unui angajat bolnav de covid este obligat ...

Buna ziua, in cazul unui angajat bolnav de covid este obligat angajatorul sa facă pe cheltuiala lui celorlalti angajati testul ?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:25, 23 Octombrie 2020
Nu il obliga nimeni (nicio lege) pe Angajator sa faca acest lucru.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ba il obliga :
1. Sa anunte si sa permita DSP sa faca ancheta epidemiologica , apoi sa sa trimita in izolare, 14 zile, conform dispozitiilor DSP, contactii directi ai acelei persoane bolnave.
2. Conform codului muncii poate face teste angajatilor, dar pe banii sai, conform obligatiilor din urmatorul articol :
ART. 175
(1) Angajatorul are obligaţia să asigure securitatea şi sănătatea salariaţilor în
toate aspectele legate de muncă.

(2) Dacă un angajator apelează la persoane sau servicii exterioare, aceasta nu îl
exonerează de răspundere în acest domeniu.
(3) Obligaţiile salariaţilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă nu pot
aduce atingere responsabilităţii angajatorului.
(4) Măsurile privind securitatea şi sănătatea în muncă nu pot să determine, în
niciun caz, obligaţii financiare pentru salariaţi.
Ultima modificare: Vineri, 23 Octombrie 2020
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am fost testata pozitiv covid 19. in data de 6.12 ... mariaelida.butacel mariaelida.butacel Buna ziua, am fost testata pozitiv covid 19. In data de 6.12 se incheie perioada de 14 zile de carantina. Angajatorul solicita retestare cu rezultat negativ ... (vezi toată discuția)
Daca am făcut amindoua doze de vaccin angajatorul are drept ... Magie1 Magie1 Daca am făcut amindoua doze de vaccin angajatorul are drept să îmi fac testul de covid din nou ii da voie legea sa ma testeze, sau primește vreo ... (vezi toată discuția)