Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transfer produs finit la marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transfer produs finit la marfa

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: 371= 345 (un transfer din gestiunea de produs finit la marfa ) este nota contabila eronata?
Nu am voie sa fac aceasta nota atata timp cat am vanzare doar catre persoane juridice? en gros ?
Mentionez ca descarcarea marfii vandute pe baza de factura 607=371 , ca si suma , se face corect , cu pretul din transfer .
george-neagu, moderator
Aceasta nota se efect. in cazul in care vindeti prin magazine proprii. De exemplu, daca un producator de pantofi vinde direct unui lant de magazine de pantofi, nu mai efect. acea nota, ci direct 711=345. Daca producatorul are magazin propriu atunci inreg: 371= 345, produsele finite transferate în magazinele de vânzare proprii.

Ordinul 1802/2014:

Contul 345 "Produse finite" este un cont de activ.

În creditul contului 345 "Produse finite" se înregistrează:

- valoarea la preț de înregistrare a produselor finite vândute și lipsurile de inventar (711);
- valoarea la preț de înregistrare a produselor finite transferate în magazinele de vânzare proprii (371);

Nu conteaza daca vindeti unei persoane juridice, ci daca aveti magazin propriu.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc frumos, am gasit aici [ link extern ] .
camelia adina, utilizator
am gasit aici [ link extern ] .
si aici alta : [ link extern ] /

ideea este ca am facut aceste transferuri deoarece ma ajuta sa pun doua produse pe o singura factura, programul in care lucram nu ne permite sa facem 1 factura din doua gestiuni diferite .
daca este gresit acest transfer atunci trebuie sa facem 2 facturi pentru o singura livrare. avem cazuri cand vindem unui client in aceeasi zi o marfa, produs intrat cu NIR pe gestiunea de marfa si un produs finit ( facut de noi in atelierul propriu), acest produs finit il transferam in gestiunea distrincta de marfa si apoi punem cele 2 produse pe factura.