avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna dimineața. O întrebare. Are dreptul cineva sa ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna dimineața. O întrebare. Are dreptul cineva sa ma posteze ...

Buna dimineața. O întrebare. Are dreptul cineva sa ma posteze pe rețelele de socializare fără acordul meu? Mulțumesc.
Sa va posteze cum,in ipostaze intime,nud,copiind poze de pe profilul dvs ,facand comentarii jicnitoare la adresa dvs?In functie de raspumsul.la aceste întrebări se poate discuta despre ce variante exista.
Buna seara,

Imaginile sau fețele de pe imagine pot fi procesate automat pentru a identifica o persoană, un exemplu în acest sens fiind ce a făcut Facebook când a introdus auto-tagging-ul diferitelor persoane în fotografiile urcate pe rețeaua de socializare.

GDPR definește datele biometrice ca date personale rezultate din prelucrarea tehnică specifică legată de caracteristicile fizice, fiziologice sau comportamentale ale persoanei, care duc la confirmarea identității unice a persoanei respective.

Fotografiile oamenilor, în special cele ce pot fi folosite pentru a le identifica, în conformitate cu reglementările GDPR, sunt considerate date personale și pot fi procesate doar în următoarele situații:

Dacă subiectul și-a dat consimțământul explicit.

Dacă este necesară procesarea pentru a fi în concordanță cu o anumită legislație.

Dacă procesarea este necesară pentru a proteja viața subiectului sau a altei persoane.

Dacă procesarea este necesară deoarece astfel se duce la bun sfârșit o acțiune de interes public sau în exercitarea atribuțiilor unei autorități oficiale.

Solicitati indepartarea respectivei fotografii.


Ultima modificare: Luni, 2 Noiembrie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poza angajat pe site-ul societatii-gdpr luminita29 luminita29 Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca publicarea unei poze a unui angajat pe site-ul societatii este o data sensibila din punct de vedere GDPR. Si daca se ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , pentru instalarea unui sistem de pontaj cu date biometrice ... Sorin Zaharia Sorin Zaharia Buna ziua , pentru instalarea unui sistem de pontaj cu date biometrice ( scanare faciala ) acceptat de catre angajati, pentru a putea respecta aspectul ... (vezi toată discuția)
Fotografii in spatiu proprietate privata Christiananca Christiananca Buna ziua,este legal a se face publice,fara acordul meu, fotografii facute in incinta proprietatii mele private? Pot cere retragerea fotografiilor de pe ... (vezi toată discuția)