avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aviz daramare necesar?Buna ziua! Locuiesc la etajul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aviz daramare necesar?Buna ziua! Locuiesc la etajul patru din patru intr-un bloc de ...

Buna ziua! Locuiesc la etajul patru din patru intr-un bloc de apartamente. Am renovat apartamentul, iar instalatorul a taiat restul tevilor care treceau prin nisa de la baie, istaland supapa speciala pentru evacuare. Avem doar tevi pentru apa rece, tot blocul avand centrale pe gaz. Intrebarea mea este daca unul dintre peretii nisei pot fi demolati fara aviz. Am acordul verbal al administratorului, insa nu stiu daca este suficient. Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:40, 25 Octombrie 2020
Sa va dea acordul scris
:)))
Administratorul nu este autoritate în materie de desființări /demolări. Nu folosește la absolut nimic sa va dea scris.
Citiți mai bine art. 11 alin 1 litera n din legea 50 /1991.
Vă permite asa ceva.
[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 25 Octombrie 2020
latka, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In conformitate cu disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie,care in calitate de factor decizional detine competenta sa reprezzinte si sa apere interesele asociatiei si ale membrilor proprietari,in relatii si fata de terti-inclusiv in instanta de judecata
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei cu limita de competenta de executie
ART. 34
(1) Utilizarea proprietății individuale este stabilită de proprietar în conformitate cu destinația
acesteia.
(2) Proprietarul poate aduce îmbunătățiri sau modificări proprietății sale individuale, cu
respectarea prevederilor legale în vigoare referitoare la autorizarea executării lucrărilor de
construcții de către autoritatea administrației publice competente, fără a pune în pericol
integritatea structurală a condominiului, rezistența mecanică, stabilitatea și siguranța clădirii sau a
altor proprietăți individuale, precum și buna funcționare a instalațiilor aferente acestora.

ART. 35
(1) În cazul clădirilor cu mai multe locuințe sau spații cu altă destinație și în cazul clădirilor
multietajate constituie părți comune din condominiu, dacă actele de proprietate nu prevăd altfel,
următoarele:
e) locurile de trecere, scările și casa scărilor și coridoarele; pereții perimetrali și despărțitori
dintre proprietăți și/sau spațiile comune; subsolul; coșurile de fum; holurile; instalațiile de apă și
canalizare, electrice, de telecomunicații, de încălzire și de gaze de la branșament/racord până la
punctul de distribuție către părțile aflate în proprietate individuală; canalele pluviale;
paratrăsnetele; antenele colective; podul; pivnițele, boxele, spălătoria, uscătoria; ascensorul;
interfonul - partea de instalație de pe proprietatea comună; rezervoarele de apă; centrala termică
proprie a clădirii; crematoriul; tubulatura de evacuare a deșeurilor menajere; structura, structura
de rezistență; fațadele; acoperișul; terasele;

ART 37
(6) Modificarea instalațiilor interioare ale condominiului aflate în proprietate comună se
realizează numai în condițiile legii, pe baza unui referat tehnic de specialitate, emis de furnizorul
utilității, în care se arată efectele modificării instalației respective și a autorizației de construire. Pe
baza referatului tehnic, adunarea generală hotărăște, cu votul majorității a două treimi din
numărul membrilor asociației, asupra necesității și oportunității efectuării modificării. În cazul
producerii locale, la nivel de condominiu, a energiei termice și a apei calde de consum, nu este
necesar referatul tehnic menționat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reparatii parti comune la bloc Andrei177 Andrei177 La solcitarea administratiei de bloc s-a efectuat o reparatie la o teava de apa pluviala care trece prin ap. meu. Aceasta teava a fost mascata de un gheu de ... (vezi toată discuția)
Cine achita daunele din apartamentele locatarilor? nofret nofret Daca se sparge teava de apa rece ori calda din peretele de la baie, stiu ca eventualele costuri pentru inlocuirea acesteia revine administratiei de ... (vezi toată discuția)
Reparatii intre proprietari Ioana1906 Ioana1906 Buna seara, Sunt chiriasa si am o problema de infiltratie din cauza scurgerii terasei vecinului de deasupra. Stau intr-un bloc din anii 40, care nu a fost ... (vezi toată discuția)