Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara!Am si eu o intrebare Anul trecut am girat ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara!Am si eu o intrebare Anul trecut am girat pe cineva,iar ...

Buna seara!Am si eu o intrebare
Anul trecut am girat pe cineva,iar aceasta bineînțeles ca nu si.a achitat datoria.Suntem doi giranti,dar nu stiu cum, am fost aleasa doar eu sa suport intreaga suma.C.A.R.ul(acolo s.a facut imprumutul),a trimis o înștiințare catre fabrica unde lucrez sa.mi puna proprire pe salariu,iar aceasta a fost de acord cu proprirea.
Intrebarea mea este,fabrica a procedat corect sa.mi puna proprire pe salariu fara o executare judecătorească?va rog din tot sufletul sa.mi dati un rasp...multumesc
Probabil ești singura persoană cu venit.
În mod normal ,trebuie sa vă oprească la ambii giranți.
Tu trebuie sa îl dai în judecată ,pe cel ce ai girat, sa îți recuperezi banii înapoi. Asta în cazul în care nu ți dă de bună voie.
Orice faptă bună, nu rămâne ne .................
Celalalt girant este pensionar. Dar eu voiam sa stiu daca fabrica a procedat corect punandu.mi poprire pe salariu fara o executare judecătorească

aikidoro a scris:

Probabil ești singura persoană cu venit.
În mod normal ,trebuie sa vă oprească la ambii giranți.
Tu trebuie sa îl dai în judecată ,pe cel ce ai girat, sa îți recuperezi banii înapoi. Asta în cazul în care nu ți dă de bună voie.
Orice faptă bună, nu rămâne ne .................

Cu siguranță le a venit de la executor ,o hârtie cu încuviințarea de executare .
Cum de altfel, ar trebui sa ai și tu ,înștiințare de executare .
aikidoro, utilizator
Tocmai de aceea sunt revoltata ca nu este de la executor,este o simpla foie de la C.A.R,iar eu nu am primit nici o înștiințare.Am vazut acea foaie,chiar le.am cerut sa.mi faca si mie o copie.Sa inteleg ca nu aveau voie sa.mi puna proprire pe salariu fara executare judecătorească???

aikidoro a scris:

Cu siguranță le a venit de la executor ,o hârtie cu încuviințarea de executare .
Cum de altfel, ar trebui sa ai și tu ,înștiințare de executare .

Mergi cu acea foaie ,la un avocat și îți spune dacă aveau dreptul sau nu.
aikidoro, utilizator