avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara!Am si eu o intrebare Anul trecut am girat ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara!Am si eu o intrebare Anul trecut am girat pe cineva,iar ...

Buna seara!Am si eu o intrebare
Anul trecut am girat pe cineva,iar aceasta bineînțeles ca nu si.a achitat datoria.Suntem doi giranti,dar nu stiu cum, am fost aleasa doar eu sa suport intreaga suma.C.A.R.ul(acolo s.a facut imprumutul),a trimis o înștiințare catre fabrica unde lucrez sa.mi puna proprire pe salariu,iar aceasta a fost de acord cu proprirea.
Intrebarea mea este,fabrica a procedat corect sa.mi puna proprire pe salariu fara o executare judecătorească?va rog din tot sufletul sa.mi dati un rasp...multumesc
Cel mai recent răspuns: aikidoro , utilizator 16:36, 26 Octombrie 2020
Probabil ești singura persoană cu venit.
În mod normal ,trebuie sa vă oprească la ambii giranți.
Tu trebuie sa îl dai în judecată ,pe cel ce ai girat, sa îți recuperezi banii înapoi. Asta în cazul în care nu ți dă de bună voie.
Orice faptă bună, nu rămâne ne .................
Celalalt girant este pensionar. Dar eu voiam sa stiu daca fabrica a procedat corect punandu.mi poprire pe salariu fara o executare judecătorească

aikidoro a scris:

Probabil ești singura persoană cu venit.
În mod normal ,trebuie sa vă oprească la ambii giranți.
Tu trebuie sa îl dai în judecată ,pe cel ce ai girat, sa îți recuperezi banii înapoi. Asta în cazul în care nu ți dă de bună voie.
Orice faptă bună, nu rămâne ne .................


Cu siguranță le a venit de la executor ,o hârtie cu încuviințarea de executare .
Cum de altfel, ar trebui sa ai și tu ,înștiințare de executare .
Ultima modificare: Luni, 26 Octombrie 2020
aikidoro, utilizator
Tocmai de aceea sunt revoltata ca nu este de la executor,este o simpla foie de la C.A.R,iar eu nu am primit nici o înștiințare.Am vazut acea foaie,chiar le.am cerut sa.mi faca si mie o copie.Sa inteleg ca nu aveau voie sa.mi puna proprire pe salariu fara executare judecătorească???

aikidoro a scris:

Cu siguranță le a venit de la executor ,o hârtie cu încuviințarea de executare .
Cum de altfel, ar trebui sa ai și tu ,înștiințare de executare .

Mergi cu acea foaie ,la un avocat și îți spune dacă aveau dreptul sau nu.
Ultima modificare: Luni, 26 Octombrie 2020
aikidoro, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am platit ca girant; imi pot recupera banii de la titular? florinmarginean florinmarginean Buna, as vrea sa ma ajute cineva daca e posibil. In urma cu doi ani am fost girant la cineva si nici in momentul de fata nu mi-am recuperat banii. Ce sa fac, ... (vezi toată discuția)
Se poate pune poprire atat pe salariul debitorului cat si al girantilor? lady_i lady_i In urma cu ceva timp am ajuns sa-mi girez o ruda la un CAR. Din motive care nu au tinut de el, ruda mea a ramas in urma cu plata ratelor iar intr-un final s-a ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu laur7901 laur7901 Buna ziua - in calitate de girant pentru un debit, s-a emis hotararea judecatoreasca de retinere din salariu; - la data de azi aceasta hotarare si titlul ... (vezi toată discuția)