Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Recuperare creanta de la o firma in insolventa - ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Recuperare creanta de la o firma in insolventa - art.1856

Buna ziua,
compania noastra are de recuperat o suma de bani de la o companie care a inceput procesul de insolventa. Suma pe carte noi ar trebui sa o incasam de la debitor provine din prestarea unor servicii la constructia unui bloc, pe baza unui contract de subantrepriza.

Daca firma debitoare, in proces de insolventa, mai are de incasat bani de la beneficiarul blocului, noi am putea cere incasarea datoriei pe baza art.1856 din Codul civil ?
Mentionez ca, creanta noastra provine dinainte de a incepe procesul de insolventa.
natura1, utilizator
Buna ziua
Nu puteti reupera creanta pe o actiune de drept comun. Toate aceste actiuni se suspenda pe perioada insolventei.
Va trebui sa va inscrieti la masa credala, in procesul de insolventa.

Legea nr.85/2004:
Art.75
(1) De la data deschiderii procedurii se suspendă de drept toate acțiunile judiciare, extrajudiciare sau măsurile de executare silită pentru realizarea creanțelor asupra averii debitorului. Valorificarea drepturilor acestora se poate face numai în cadrul procedurii insolvenței, prin depunerea cererilor de admitere a creanțelor.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Va multumesc pentru raspuns.
Suntem deja inscrisi la masa credala.
Daca antreprenorul general a incasat banii pt lucrarea la care noi am fost subantreprenori dar nu ne-a platit, ce optiuni avem pt a ne recupera creanta, dupa ce a inceput procesul de insolventa ?