avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. 2 CIM 1. Se poate afla ca figurez la 2 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. 2 CIM 1. Se poate afla ca figurez la 2 angajatori ...

Bună ziua. 2 CIM
1. Se poate afla ca figurez la 2 angajatori ? Cum?
2. Trebuie menționat în declaratie numele angajatorului principal (8h), angajatorului cu timp parțial (4h) ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: marianaionescu1 , utilizator 10:49, 28 Octombrie 2020
1. Da, se poate afla. Potrivit Codului fiscal, în cazul în care activitatea se desfăşoară pentru mai mulţi angajatori, angajatul este obligat să declare numai angajatorului ales că locul respectiv este locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.

2. Nu este obligatorie mentionarea numelui angajatorului.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Funcție de baza? legal sau nu? jordyz0r jordyz0r Buna seara! Am o mare nelămurire in legatura cu declaratul funcției de baza. Pana la 1 ianuarie 2018 am avut cim in privat cu norma de 8h/zi. De la 1 ... (vezi toată discuția)
Angajat part time si fisa fiscala Elssa Elssa Buna ziua, Am un salariat care a lucrat cu program de 8h/zi pana in iulie si de la 01.07.2012 am facut act aditional pentru program part time 4h/zi. Am ... (vezi toată discuția)
Declaratie pe propria raspundere privind functia de baza buna ... marianaionescu1 marianaionescu1 Declaratie pe propria raspundere privind functia de baza Buna ziua, In prezent am un ctr de munca part-time. Incepand cu 20 noiembrie voi avea unul full ... (vezi toată discuția)