Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. 2 CIM 1. Se poate afla ca figurez la 2 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. 2 CIM 1. Se poate afla ca figurez la 2 angajatori ...

Bună ziua. 2 CIM
1. Se poate afla ca figurez la 2 angajatori ? Cum?
2. Trebuie menționat în declaratie numele angajatorului principal (8h), angajatorului cu timp parțial (4h) ?

Multumesc
1. Da, se poate afla. Potrivit Codului fiscal, în cazul în care activitatea se desfăşoară pentru mai mulţi angajatori, angajatul este obligat să declare numai angajatorului ales că locul respectiv este locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.

2. Nu este obligatorie mentionarea numelui angajatorului.
Va multumesc.