Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit conventie civila
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit conventie civila

O societate comerciala , fara nici un angajat , a incheiat o conventie civila de prestario servicii cu un consultant. In acest caz, societatea trebuie sa vireze impozitul de 16 % fara sa depuna si declaratia 010 pentru impozite salarii ?
Intrucit impunerea este finala(16% si nu 10%), veti depune declaratia 100!
In declaratia 102 veti selecta pozitia 12 Imp. pe ven. - contracte/conventii civile, se va depune la Administratia Finantelor Publice pana la data de 25 a lunii urmatoare si pana la aceeasi data se va vira si impozitul.
Acest impozit nu e cuprins in declaratia 010.
Pana la data de 30 iunie tb depusa si decl 205 pt venitul consultantului chiar daca e impus cu 16 % .
Pentru impozitul aferent veniturilor din contracte/conventii de prestari servicii declaratia 205 se depune pana la 28 februarie a anului urmator.

In Codul Fiscal avem:

ART. 93 Obligatii declarative ale platitorilor de venituri cu retinere la sursa

(1) Platitorii de venituri, cu regim de retinere la sursa a impozitelor, sunt obligati sa calculeze, sa retina, sa vireze si sa declare impozitul retinut la sursa, pana la termenul de virare a acestuia inclusiv, cu exceptiile prevazute in prezentul titlu.
(2) Platitorii de venituri, cu regim de retinere la sursa a impozitelor, au obligatia sa depuna o declaratie privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, la organul fiscal competent, pana la data de 30 iunie a anului fiscal curent pentru anul expirat.
(3) Fac exceptie de la termenul prevazut la alin. (2) si au obligatia depunerii declaratiei, pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent, pentru anul expirat, urmatorii:
a) platitorii de venituri din activitatile independente prevazute la art. 52;
[...]

La art. 52 (aici sunt descrise exceptiile) avem:

(1) Platitorii urmatoarelor venituri au obligatia de a calcula, de a retine si de a vira impozit prin retinere la sursa, reprezentand plati anticipate, din veniturile platite:
[...]
d) venituri din activitati desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil;