avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, am o problema cu tatăl meu. Tatăl meu o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, am o problema cu tatăl meu. Tatăl meu o înjură ...

Buna seara, am o problema cu tatăl meu. Tatăl meu o înjură pe mama mea in continuu, sta izolată într-o cameră ca sa scape de gura lui, o amenință cu moartea la fel si pe mine ca o sa ma dea afara din casa( eu am 17 ani in decembrie fac 18) el a zis ca ma scoate afara din casa, de o lună în fiecare seară face scandal si se ia de mama din nimicuri. Si nu este prima dată, dar acum nu mai avem liniste deloc. Am înregistrări cand spunea ca ne omoară, ca ne da afara si ca ne înjură. Ce pot sa fac ca sa îl scot afara din casa prin lege, cu el nu se mai poate.
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 17:03, 1 Noiembrie 2020
Se poate cere ordin de protectie.
Va trebui sa sesizati instanta amandoi.
O sa va dea statul avocat daca nu va permiteti sa angajati avocat.
Este insa bine sa faceti tot posibilul sa obtineti ordinul ca sa nu generati ceva si mai rau de atat...
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Octombrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cauta pe net detalii despre ordinul de protecție și solicitați emiterea unuia.Ordinul de protecție este o soluție temporară care poate sa duca la evacuarea pt o perioadă de timp ,sa-i interzică sa va contacteze,apropie de voi etc.Mama ar trebui să divorteze și să cautati o soluție sa va mutați daca este posibil.
Nu avem unde, el are la mama lui casa


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Cauta pe net detalii despre ordinul de protecție și solicitați emiterea unuia.Ordinul de protecție este o soluție temporară care poate sa duca la evacuarea pt o perioadă de timp ,sa-i interzică sa va contacteze,apropie de voi etc.Mama ar trebui să divorteze și să cautati o soluție sa va mutați daca este posibil.

In șituatia asta nu prea aveti ce face.sau plecati cu chirie, la rude, in gazda sau suportati violențele. Ordinul de protecție e doar pt perioada temporară solutia este ca tu și mama sa divorteze si sa începeți o altă viață departe de sot/tata..
Ultima modificare: Duminică, 1 Noiembrie 2020
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am nevoie urgent de ajutor ! Silviu12345 Silviu12345 Buna seara, am si eu o problema cu tatal meu care ma terorizeaza si vrea sa ma dea afara din casa. El nu are mutatie aici, este casatorit cu mama mea si de 23 ... (vezi toată discuția)
Persoane dependente de alcool - cum sa-i tinem departe de noi? Alex1307 Alex1307 Buna ziua! Am 25 de ani. Parintii mei au divortat in 2009 (eu si fratele meu eram deja majori), dar nu au facut partajul. In prezent locuim cu totii (eu, ... (vezi toată discuția)
Divort violenta domestica AndreeaC90 AndreeaC90 Buna ziua V-as ruga daca se poate să ma ajutati cu niste sfaturi legate de situația mamei mele, care doreste sa divorteze de tatăl meu, o persoana ... (vezi toată discuția)