Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, am o problema cu tatăl meu. Tatăl meu o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, am o problema cu tatăl meu. Tatăl meu o înjură ...

Buna seara, am o problema cu tatăl meu. Tatăl meu o înjură pe mama mea in continuu, sta izolată într-o cameră ca sa scape de gura lui, o amenință cu moartea la fel si pe mine ca o sa ma dea afara din casa( eu am 17 ani in decembrie fac 18) el a zis ca ma scoate afara din casa, de o lună în fiecare seară face scandal si se ia de mama din nimicuri. Si nu este prima dată, dar acum nu mai avem liniste deloc. Am înregistrări cand spunea ca ne omoară, ca ne da afara si ca ne înjură. Ce pot sa fac ca sa îl scot afara din casa prin lege, cu el nu se mai poate.
Se poate cere ordin de protectie.
Va trebui sa sesizati instanta amandoi.
O sa va dea statul avocat daca nu va permiteti sa angajati avocat.
Este insa bine sa faceti tot posibilul sa obtineti ordinul ca sa nu generati ceva si mai rau de atat...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cauta pe net detalii despre ordinul de protecție și solicitați emiterea unuia.Ordinul de protecție este o soluție temporară care poate sa duca la evacuarea pt o perioadă de timp ,sa-i interzică sa va contacteze,apropie de voi etc.Mama ar trebui să divorteze și să cautati o soluție sa va mutați daca este posibil.
Nu avem unde, el are la mama lui casa

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Cauta pe net detalii despre ordinul de protecție și solicitați emiterea unuia.Ordinul de protecție este o soluție temporară care poate sa duca la evacuarea pt o perioadă de timp ,sa-i interzică sa va contacteze,apropie de voi etc.Mama ar trebui să divorteze și să cautati o soluție sa va mutați daca este posibil.

In șituatia asta nu prea aveti ce face.sau plecati cu chirie, la rude, in gazda sau suportati violențele. Ordinul de protecție e doar pt perioada temporară solutia este ca tu și mama sa divorteze si sa începeți o altă viață departe de sot/tata..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat