Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Sunt in proces de divort cu sotia/fosta , ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Sunt in proces de divort cu sotia/fosta , ea este ...

Buna ziua,
Sunt in proces de divort cu sotia/fosta , ea este plecata la parinti impreuna cu baietelul de 2 ani. Pe toata aceasta perioada ea imi interzice sa imi vad copilul sau imi aduce diferite scuze.
Cum pot proceda in aceasta situatie?
Mentionez ca nu au fost acte de violenta asupra copilului ci motivele reale al acestui divort, intentat de ea, sunt reprosurile si neintelegerea.(lasand la o parte declaratia ei in care a scris doar baliverne), fara dovezi legale: ordin de protectie , restrictie , interventia politiei, plangeri penale etc.
Multumesc anticipat
O zi placuta
r3mix, utilizator
Buna ziua,
Puteti cere in instanta pe calea ordonantei presedentiale sa vi se permita sa aveti legaturi personale cu minorul-program de vizita sau chiar incredintarea acestuia pana la finalizarea dosarului de divort si stabilirea incredintarii definitive a minorului catre unul din parinti.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Cand pot face asta , la prima infatisare ?
Oricand daca cererea de divort are numar de dosar deja. Nu trebuie sa asteptati primul termen.