Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ZILE LIBERE PARINTI COVID
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ZILE LIBERE PARINTI COVID

Este din nou cu acordul angajatorului acordarea zilelor libere pt.parinti, in comert ?In primavara am cerut zile libere si am fost refuzata,pe motiv ca in comert daca angajatorul refuza nu ai ce face.Asa ca am fost nevoita sa iau concediu fara plata si concediu de odihna.Deci iar avem nevoie de acordul angajatorului sau nu?Multumesc pt.un eventual raspuns!
Katyka, utilizator
Potrivit OUG 147/2020, doar angajații sistemului național de apărare, ordine publică și securitate națională, angajații din penitenciare și personalul din unitățile sanitare publice nu beneficiază de zilele libere.

Zilele libere se acordă la cererea părintelui care îndeplinește condițiile prevăzute de lege. Angajatorul este obligat să acorde zilele libere dacă angajatul solicită acest drept în baza prevederilor OUG 147/2020.
Bună seara ! Concediul medical pt covid se calculează fara sâmbete și duminici ? Contractul de muncă fiind pe 4 ore .
Da, se calculeaza fara zilele de sambata si duminica.