avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dna ministru Alexandru a sustinut vineri o conferinta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dna ministru Alexandru a sustinut vineri o conferinta de presa, ...

Dna ministru Alexandru a sustinut vineri o conferinta de presa, in care dupa parerea mea a incurcat putin lucrurile.As dori sa imi precizati daca in cazul muncii la domiciliu sau al telemuncii este gresit sa acorzi ind.de hrana.Mentionez faptul ca este vb despre o inst.publica, neacordand sp pt cond.vatamatoare in aceste cazuri, dar ind.de hrana da.Dumneai sustine ca nu trebuie acordata ind de hrana.Care este baza legala in ceea ce sustine dansa, pt ca din cate stiu activitatea din telemunca sau mca la domiciliu este timp lucrat, deci ii dau ind.hrana si nu ii acord salariatului sporul pt cond.vatamatoare pt ca nu isi desfasoara activitatea in aceleasi cond.Cum este corect si care este baza legala ?Multumesc
Cel mai recent răspuns: buiavasi , utilizator 08:29, 9 Noiembrie 2020
Dacă au dat HG asa e...pe de alta parte, niciun privat nu ia spor de Covid ca muncește de acasă...si nici norma de hrana..si nici toti bugetarii.
Ultima modificare: Duminică, 8 Noiembrie 2020
Antoanela Geaman, Avocat
Nu este vorba de spor pt covid, nu au dat hg pt asa ceva si este o intrebare la care astept un raspuns pertinent si argumentat legal.Nu este o postare la care sa fac schimb de opinii si nici sa creez animozitati intre privati si bugetari. In fond si privatii beneficiaza de tichete de masa in aceste cazuri, asa ca.....Prin urmare daca imi puteti raspunde bine daca nu va rog sa ignorati postarea mea.Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 9 Noiembrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu exista baza legala pentru ce s-a afirmat ..... trebuie modificata legislatia.

Legea 81/2018
art. 6
(1) Telesalariatul beneficiază de toate drepturile recunoscute prin lege, prin regulamentele interne și contractele colective de muncă aplicabile salariaților care au locul de muncă la sediul sau domiciliul angajatorului.
....
Va multumesc

Cornel Vasile a scris:

Nu exista baza legala pentru ce s-a afirmat ..... trebuie modificata legislatia.

Legea 81/2018
art. 6
(1) Telesalariatul beneficiază de toate drepturile recunoscute prin lege, prin regulamentele interne și contractele colective de muncă aplicabile salariaților care au locul de muncă la sediul sau domiciliul angajatorului.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sporuri pentru telemunca eduardvl eduardvl Bună ziua, Se dă următoarea speţă: Un salariat, angajat cu CIM la un angajator al administraţiei publice centrale, a solicitat, având în vedere ... (vezi toată discuția)
Buna seara! in cazul in care un angajat lucrează de acasă și ... Zuz2020 Zuz2020 Buna seara! In cazul in care un angajat lucrează de acasă și se îmbolnăvește de Covid, este legal ca angajatorul sa refuze sa ii accepte concediul ... (vezi toată discuția)
Zile libere iuliana622 iuliana622 Lucrez la o SC pe actiuni care se ocupa cu captarea,tratarea si distributia apei,actionar majoritar consiliul local 98%in ture continuie,turnus de 24 de ore cu ... (vezi toată discuția)