Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! O intrebare legata de indemnizatia pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! O intrebare legata de indemnizatia pentru cresterea ...

Buna ziua!
O intrebare legata de indemnizatia pentru cresterea copilului.
Daca mama a lucrat anterior nasterii,o perioada de +3 ani,pe nave de croaziera,implicit venituri din strainatate cu contract sezonier,este eligibila pentru indemnizatie?Daca da,detaliati,va rog.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Raportul de munca cu ce angajator l-a avut, stat UE sau non-UE?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Stat UE,respectiv Cipru.
In acest caz , sunt doua situatii:
1. Daca in cele 12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului s-a realizat o perioadă venituri din activităţi profesionale în alte state membre UE, SEE sau Elveţia, iar în ultima perioadă dinaintea naşterii copilului s-a desfăşurat activităţi profesionale în România atunci se poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului în România.

2. Daca in cele 12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului au fost realizate venituri supuse impozitului pe venit numai in alte state membre ale Uniunii Europene (UE), Spaţiului Economic European (SEE) sau Elveţia ,atunci nu se poate beneficia de indemnizaţia pentru creşterea copilului în România.
Va multumesc!