Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silită
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silită

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la situația ce urmează: am mai multe popriri pe salariu de la 3 executori. Acum, o poprire o am înființată la muncă si in acelasi timp la banca, Unciredit, banca la care le am înființată si pe celelalte două de la cei doi executori. La muncă mi se oprește o treime din salariu si se virează spre executorul 1 si la banca mi se oprește jumătate din salariu si se virează spre alt executor. Vreau sa intentez un proces împotriva băncii pentru ca imi sunt încălcate drepturile. Pot câștiga si sa solicit si daune morale deoarece mie abia mi au ajuns banii sa supravietuiesc?
Dacă chemați banca în judecată veți pierde procesul, deoarece poprirea pe veniturile ce intră în cont au pus-o executorii judecătorești, nu banca.
Banca este terț poprit și se conformează ordinului de poprire emis de executori.

Luați legătura cu cei trei executori judecătorești și încercați să remediați problema.
Daca nu găsiți înțelegere, trebuie să formulați contestație la executare la judecătoria de domiciliu.
Dapix, utilizator
Păi m am gandit ca se poate din moment ce eu am dus adeverința la banca de la locul de munca ca dovadă că mi se oprește o treime din salariu si nu s a luat în considerare.

gi-jane2, moderator
Banca putea lua în considerare adeverința, doar daca poprirea pe contul bancar era pusă de același executor care a pus poprire și la angajator, și trebuia evitată dubla poprire..
Dar cum la bancă au înființat poprire alți doi executori, banca nu poate lua în considerare adeverința dvs, întrucât este doar terț poprit, și riscă validarea popririi dacă nu se conformează.
Dapix, utilizator
Multumesc mult pentru ajutor!

gi-jane2, moderator