Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, In legatura cu concediu de crestere copil. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, In legatura cu concediu de crestere copil. Am fost ...

Buna ziua,
In legatura cu concediu de crestere copil.
Am fost informat de angajator ca pe perioada de concediu, nu se calculeaza si zile de concediu odihna.
Concret, daca exista 20 zile pe an CO si 2 luni de CCC, atunci 20÷12 = 1.66 / luna. Deci 3 zile din CO anual se sterg, ramanand 17.

Este corect?

Multumesc!
Da, este corect.

Perioada CCC nu intra in calculul duratei concediului de odihna. CCC nu intra in categoria concediilor medicale si , prin urmare, afecteaza durata concediului de odihna.

Art.145 C.mun.
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
Multumesc pentru raspuns,
Am crezut ca este echivalent cu concediul de maternitate, incadrandu-se astfel in articolul respectiv.