avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, In legatura cu concediu de crestere copil. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, In legatura cu concediu de crestere copil. Am fost ...

Buna ziua,
In legatura cu concediu de crestere copil.
Am fost informat de angajator ca pe perioada de concediu, nu se calculeaza si zile de concediu odihna.
Concret, daca exista 20 zile pe an CO si 2 luni de CCC, atunci 20÷12 = 1.66 / luna. Deci 3 zile din CO anual se sterg, ramanand 17.

Este corect?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: stefanprisacariu , utilizator 15:51, 10 Noiembrie 2020
Da, este corect.

Perioada CCC nu intra in calculul duratei concediului de odihna. CCC nu intra in categoria concediilor medicale si , prin urmare, afecteaza durata concediului de odihna.

Art.145 C.mun.
...
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
...
Multumesc pentru raspuns,
Am crezut ca este echivalent cu concediul de maternitate, incadrandu-se astfel in articolul respectiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna divele divele O salariata care-si reia activitatea la data de 01.05.2016 dupa concediu crestere copil , care are o vechime de 10 ani in munca, la cate zile de concediu de ... (vezi toată discuția)
Contract de munca lyly64 lyly64 Buna ziua, Daca pana la 01 martie am fost in concediu crestere copil si am revenit la lucru cate zile de concediu imi revin pe an? ( pe an am 21 de zile CO) (vezi toată discuția)
Absente nemotivate, afectarea co rusualexandra rusualexandra Daca in cursul anului un salariat a avut 5 absente nemotivate se scad si din concediu de odihna (adica 21-5 = 16 zile de CO). (vezi toată discuția)