Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chitanta de mana

Poate fi considerata proba judiciara o bucata de hartie pe care apare semnatura mea si un text adaugat ulterior(din care reiese ca as fi primit niste bani), desi eu n-am semnat niciodata asa ceva?Semnatura este a mea.Va rog sa ma ajutati.
Cel care detine un inscris cu semnatura dv. din care reiese ca v-ar fi dat niste bani sub o forma sau alta, va dori sa-l valorifice prin intermediul instantei daca dv. nu recunoasteti semnatura sau nu recunoasteti continutul textului scris inainte sau dupa semnatura dv.
Astfel, cel ce invoca o pretentie, trebuie sa o dovedeasca. Sa va faceti griji numai in momentul in care veti fi chemat in judecata de catre acest creditor care pretinde de la dv. o suma de bani. El are obligatia de a proba cele invocate, nu dv.
Reveniti pe site dupa ce veti fi chemat in judecata si veti vedea exact ce se pretinde de catre creditor, precum si motivarea in fapt si in drept a cererii. ;)
Conform carei legi, carui articol pot sustine aceasta idee pe care mi-ati dat-o?
"Astfel, cel ce invoca o pretentie, trebuie sa o dovedeasca"
Sau este o lege nescrisa ?
gabone2008 a scris:

Conform carei legi, carui articol pot sustine aceasta idee pe care mi-ati dat-o?
"Astfel, cel ce invoca o pretentie, trebuie sa o dovedeasca"
Sau este o lege nescrisa ?

Art.112 alin.5) Cod de procedura civila prevede ca : " Cererea de chemare în judecată va cuprinde: arătarea dovezilor pe care se sprijină fiecare capăt de cerere "
astfel ca sarcina probei revine reclamantului, paratul intervenind cu contraprobe (art.115 alin.3 C.pr.civ )ulterior cunoasterii probelor invocate de reclamant.
Cu multumiri!