Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertul parte aprobat intr-un dosar penal conlucreaza ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertul parte aprobat intr-un dosar penal conlucreaza cu expertul ...

Expertul parte aprobat intr-un dosar penal conlucreaza cu expertul desemnat la rezolvarea obiectivelor ? Poate face propuneri pe care expertul desemnat sa le analizeze ?
sigur ca da! poate conlucra.
Experții pot discuta între ei și pot ajunge la aceleasi concluzii sau la concluzii diferite urmând ca fiecare sa isi expună propria concluzie in raportul de expertiza judiciara in condițiile in care au păreri diferite.
Va poate informa si avocatul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Responsabilitatea intocmirii raportului de expertiza apartine expertului desemnat de catre organul judiciar (instanta, procuror, politist judiciar) sa efectueze expertiza tehnica.
Expertul desemnat convoaca partile in dosar si expertul parte acceptat de organul judiciar la o data, ora, locatie, pe care le stabileste pentru efectuarea expertizei. La data expertizei, cei doi experti conlucreaza, in sensul ca: au acces la aceleasi documente, pun intrebari, cer documente noi pe care le studiaza, vizioneaza locul (dupa caz, cand este vorba de producerea unui eveniment), etc.
Raportul de expertiza se semneaza de catre ambii experti in conditiile in care sunt de acord cu aceleasi concluzii. Pe durata intocmirii raportului, cei 2 experti tin legatura.
Cand concluziile nu coincid, expertul desemnat mentioneaza in raport concluziile sale, iar expertul parte intocmeste separat un document cu concluziile sale, motivandu-le.
Multumesc.
Buna ziua! va rog, daca se poate, sa-mi comunicati unde este prevazuta aceasta obligatia a expertului de a convoca si expertul parte? expertul din dosar nu a convocat expertul parte si a depus raportul de expertiza la dosar. partile din dosar sunt obligate sa se prezinte la convocare cu expertul parte? multumesc frumos!