avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit vanzare apartament
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit vanzare apartament

Buna ziua,

daca vand un apartament de 2 camere, detinut din 2001, ce impozit platesc?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: bogeanua , utilizator 20:41, 29 Decembrie 2009
Daca pretul de vanzare al apartamentului este pana in 60.000 euro atunci platiti 6000 RON!
Daca pretul de vanzare este mai mare de 60.000 euro platiti 6000 RON plus 1% din ceea ce depaseste 60.000 euro.B-)
Cel mai bine este sa intrebati un notar public pt ca depinde de valoarea de vanzare si data dobandirii.In principiu este 2% din valorea inscrisa in actul de vanzare daca perioada de la dobandire a depasit 4 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit perceput din vanzare apartament ContSters97877 ContSters97877 Buna ziua, Vreau sa vand apartamentul, cumparat in 1993, si as vrea sa stiu cum se calculeaza impozitul (ca sa fiu sigura ca notarul va ... (vezi toată discuția)
Cat trebuie sa platesc impozit? Rgirl Rgirl Doresc sa cumpar un apartament, si m-am inteles cu proprietarii la pretul de 65 mii de euro. Conditia este sa platesc eu impozitul lor. Am acceptat. Am citit ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit vanzare soti Iael Iael Cum este reglementata calcularea impozitului pe vanzare in cazul sotilor ( \"x\" in calitate de vanzator casatorit ) Unii notari impart pretul vanzarii la 2 ... (vezi toată discuția)