Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit vanzare apartament
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit vanzare apartament

Buna ziua,

daca vand un apartament de 2 camere, detinut din 2001, ce impozit platesc?

Multumesc!
Daca pretul de vanzare al apartamentului este pana in 60.000 euro atunci platiti 6000 RON!
Daca pretul de vanzare este mai mare de 60.000 euro platiti 6000 RON plus 1% din ceea ce depaseste 60.000 euro.B-)
Cel mai bine este sa intrebati un notar public pt ca depinde de valoarea de vanzare si data dobandirii.In principiu este 2% din valorea inscrisa in actul de vanzare daca perioada de la dobandire a depasit 4 ani.