Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna seara.doresc si eu o lamurire pentru urmatoarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna seara.doresc si eu o lamurire pentru urmatoarea situatie:am ...

buna seara.doresc si eu o lamurire pentru urmatoarea situatie:am ales un nou presedinte la asociatia de proprietari,eu fac parte din comitetul executiv.a fost incheiat un contract de mandat cu presedintele(acesta este pensionar militar),iar in contract apare ca remuneratie o suma bruta din care se opresc(conform statului de plata) si se achita urmatoarele contributii-cas 25%,cass 10%,impozit 10%.ca membru in comitetul executiv trebuie sa semnez acest contract dar doresc sa stiu daca este corect si legal astfel.va multumesc pentru raspunsurile si timpul acordat.
Veniturile obtinute de catre persoana fizica,pensionar in baza unui contract de mandat, sunt considerate venituri asimilate salariilor, supuse urmatoarele impozite si contributii prin retinere la sursa:

1-impozit pe veniturile din salarii in cota de 10% (conform art. 76 alin. (2) lit. f) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal);
2-contributia de asigurari sociale (CAS) in cota de 25% (conform art. 137 alin. (1) lit. a), art. 138 lit. (a) si art. 139 alin. (1) lit. d) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal);
3-contributia de asigurari sociale de sanatate (CASS) in cota de 10% (conform art. 155 alin. (1), art. 156 si art. 157 alin. (1) lit. f) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal).

multumesc pentru raspuns.deci din ceea ce ati scris am dedus ca cele scrise in contract si n statul de plata sunt corecte si legale.sa auzim numai de bine.