Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dacă la o ședință nu a fost întocmit cvorumul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dacă la o ședință nu a fost întocmit cvorumul pentru luarea ...

Dacă la o ședință nu a fost întocmit cvorumul pentru luarea unor decizii, la următoarea ședință se pot lua decizii dacă nu este întrunit cvorumul?
Se pot, dacă ați respectat condițiile reconvocarii și dacă reușiți să obțineți majoritatea simplă, cel puțin, din cei prezenți. Pentru hotărâre privind modernizare proprietate comună, va trebuie cel puțin doua treimi.
latka a scris:

Se pot, dacă ați respectat condițiile reconvocării și dacă reușiți să obțineți majoritatea simplă, cel puțin, din cei prezenți. Pentru hotărâre privind modernizare proprietate comună, va trebuie cel puțin doua treimi.

La ce se referă "modernizarea proprietății COMUNE" - ce tip de lucrări se efectuează, pentru a obține semnăturile a 2/3 din totalul proprietarilor, știind că Asociația noastră are nu mai puțin de ... 458 de proprietari ?
Cum procedăm dacă avem o Asociație de Proprietari alcătuită din 9 blocuri sau Condominii, referitor la cheltuielile COMUNE, știind că proprietăți COMUNE nu pot exista decât în cazul proprietarilor unui singur bloc sau Condominiu, nu pentru X blocuri ?
Manuela Rășină, administrator
Ati gresit topicul. Le aveti deja pe ale dvs.
latka a scris:

Se pot, dacă ați respectat condițiile reconvocării și dacă reușiți să obțineți majoritatea simplă, cel puțin, din cei prezenți. Pentru hotărâre privind modernizare proprietate comună, va trebuie cel puțin doua treimi.

UIȚI CAM REPEDE CE POSTEZI ... POATE AI GREȘIT TOPICUL.
Din ce văd, nu știi să răspunzi la întrebarea mea serioasă, să-mi zici și mie ce ai vrut să spui in postarea ta, referitor la "MODERNIZĂRI ÎN ASOCIAȚIE", pentru că nu știu sigur ce tipuri de lucrări intră în categoria modernizări.
Cum calculăm două treimi, din totalul de 458 de proprietari ai Asociației noastre mamut, sau 2/3 din totalul proprietarilor unui singur bloc sau Condominiu ?
Poate îți aduci aminte ce ai postat pe 14.11.2020: ``Pentru hotărârile privind modernizare proprietate comună, vă trebuie cel puțin două treimi.``
Se poate numi proprietate COMUNĂ, dacă Asociația este alcătuită din nu mai puțin de 9 blocuri-Condominii ?
Mai vorbim de proprietate COMUNĂ știind că Asociația de Proprietari nr. 71 din Brăila are 9 blocuri, situate la mari distanțe între ele ?
Manuela Rășină, administrator
Dacă taceati, filozof erați :
Se aplica pentru modernizare proprietate comună, fie ea și exclusivă, unde aproba doar cei care au acea proprietate comuna exclusivă, cu majoritate de doua treimi.

N-am greșit topicul! :)))