avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Robinet gaze pe fațada blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Robinet gaze pe fațada blocului

Bună ziua! 2 întrebări as avea:
1. Exista vreo baza legala pentru a solicita mutarea robinetului de gaze de pe peretele exterior al apartamentului (apartament situat la parterul înalt al unui imobil cu 5 nivele) în dreptul subsolului, de exemplu. Avem probleme cu mucegaiul în camera respectiva, tocmai datorita faptului ca apa rămâne pe acea masca pătrată care protejează robinetul de gaze. Umezeala s-a infiltrat în perete și momentan nicio metoda nu ne scăpa de acest mucegai (folosire dezumidificator, spălare perete cu clor, aerisit mult peste zi).
2. Peretele exterior pe care e amplasat robinetul de gaze face parte din părțile comune ale imobilului? Mutarea robinetului de gaze și reparațiile din camera afectata ar fi o cheltuiala suportata de toți vecinii care locuiesc pe scara cu mine?(ținând cont ca acel robinet nu deservește doar nevoile apartamentului în care eu locuiesc, ci pe ale tuturor locatarilor scării)
Va mulțumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 17 Noiembrie 2020
DiaR, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 13:05, 20 Noiembrie 2020
1. Cred ca e vorba de regulatorul de gaz, nu de robinet. E protejat de o cutie, in care e amplasat regulatorul. Problema e ca furnizorul de gaz a aprobat acel proiect si acel mod de amplasament. Modificarea de proiect trebuie aprobata de furnizorul de gaz. Poate nu in sensul care credeti dvs., ci in acela de a proteja peretele impotriva infiltratiilor.
2. Da, acel perete face parte din proprietatea comuna. Modificarea ar fi suportata de toti, pentru regulator sau cutie. Reparatiile din camera afectata sunt doar ale dvs.

Este dificil a solicita mutarea carcasei protectoare care a fost pozitionata in baza unui proiect tehnic
Daca problema este generata de apa care s eprelinge de pe carcasa se poate aplica suport inclinat izolat care pe de o parte sa permita scurgerea apei si prin corecta izolare sa nu permita apei sa mai afecteze peretele
Nu este necesar mutarea carcasei
Mulțumesc. Am întrebat asta pentru ca am văzut ca unele carcase, la alte blocuri, sunt mutate la nivelul subsolului. De exemplu, chiar la blocul vecin, primele 3 scări au carcasa la nivelul parterului, iar o alta scara are carcasa respectiva poziționată la nivelul subsolului tehnic.

ynocentta a scris:

Este dificil a solicita mutarea carcasei protectoare care a fost pozitionata in baza unui proiect tehnic
Daca problema este generata de apa care s eprelinge de pe carcasa se poate aplica suport inclinat izolat care pe de o parte sa permita scurgerea apei si prin corecta izolare sa nu permita apei sa mai afecteze peretele
Nu este necesar mutarea carcasei

Mulțumesc.

latka a scris:

1. Cred ca e vorba de regulatorul de gaz, nu de robinet. E protejat de o cutie, in care e amplasat regulatorul. Problema e ca furnizorul de gaz a aprobat acel proiect si acel mod de amplasament. Modificarea de proiect trebuie aprobata de furnizorul de gaz. Poate nu in sensul care credeti dvs., ci in acela de a proteja peretele impotriva infiltratiilor.
2. Da, acel perete face parte din proprietatea comuna. Modificarea ar fi suportata de toti, pentru regulator sau cutie. Reparatiile din camera afectata sunt doar ale dvs.



Va propun o rezolvare simpla: rugati pe cei care mai fac revizii la aceste "cutii" in care se gasesc regulatoarele si da, inclusiv caneaua de separatie, sa execute cateva gauri dedesubtul cutiei, acolo unde apa se aduna. In acest fel, cutia va fi intodeauna uscata. Daca nu este prea greu, intre cutie si perete puteti pune un material izolator (vata minerala, polistiren expandat - grosime 2-5 cm) si scapati de necaz. Toate aceste lucrari se fac prin as. prop. si cu meseriarii de la gaze.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contor gaze montat pe peretele exterior al apartamentului Laur_ant Laur_ant Buna ziua, Am o nelamurire despre montarea contoarelor de gaze pe peretele exterior al unui apartament proprietate personala. Apartamentul pe care sunt ... (vezi toată discuția)
Pozitionare contor energie electrica si gaze. buna dimineata, ... Ela Pacurar Ela Pacurar Pozitionare contor energie electrica si gaze. Buna dimineata, Locuiesc la parterul unui bloc, toate contoarele de gaze si curent electric ale tuturor ... (vezi toată discuția)
Daune apartament din cauza acoperisului m_alinn m_alinn Buna ziua, Anul trecut am cumpărat un apartament într-un bloc nou. Dupa mutarea în apartament, de-a lungul timpului, am observat infiltrații în pereții ... (vezi toată discuția)