avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Fracție chirie lunară
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Fracție chirie lunară

Bună ziua. Îmi puteți spune cum se calculează chiria lunară fracționată pentru câteva zile (e necesara pt depunerea declarației unice)? De exemplu, contractul de închiriere e încheiat în 27.10, in declarație trebuie trecute chiria de pe noiembrie+ decembrie+ 5 zile din octombrie.
Se împarte valoarea chiriei la numărul zilelor din luna octombrie - 31 și se înmulțește cu 5?
Dar dacă era încheiat contractul în noiembrie ar fi trebuit să împart la 30. Deci ar fi ieșit alta valoare zilnica.
Sau se merge pentru tot anul, gen chiria x 12 : 365?
Sunt prevederi in acest sens?
Mulțumesc mult.
Ultima modificare: Marți, 17 Noiembrie 2020
Nick9n, utilizator
Cel mai recent răspuns: Nick9n , utilizator 21:18, 17 Noiembrie 2020
Am fost si eu in situatia acesta si am facut asa cum ati precizat in intrebarea
"Se împarte valoarea chiriei la numărul zilelor din luna octombrie - 31 și se înmulțește cu 5?"
Nu stiu daca sunt precizari in acest sens.
Din păcate, la închiriere nu am găsit norme.
Ultima modificare: Marți, 17 Noiembrie 2020
Nick9n, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul prenatal și salariul de la locul de munca oananeacsu oananeacsu Bună ziua Am o nelămurire în legătură cu salariul primit de la locul de munca pe lunile octombrie și noiembrie..pe data de 14 noiembrie mi-a fost virata ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu prenatal alex_lex alex_lex Buna ziua! As dori sa ma ajute cineva cu calculul pentru concediul de maternitate (cel de 126 zile). Deocamdata sotia mea este in concediul prenatal, ... (vezi toată discuția)
Baza de calcul concediu pre si postnatal AndreescuAlina AndreescuAlina Buna ziua! Imi puteti spune cum se calculeaza salariul in timpul concediului pre si postnatal? am anumite dubii de cum mi s-a calculat la locul de munca! In ... (vezi toată discuția)