Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Fracție chirie lunară
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Fracție chirie lunară

Bună ziua. Îmi puteți spune cum se calculează chiria lunară fracționată pentru câteva zile (e necesara pt depunerea declarației unice)? De exemplu, contractul de închiriere e încheiat în 27.10, in declarație trebuie trecute chiria de pe noiembrie+ decembrie+ 5 zile din octombrie.
Se împarte valoarea chiriei la numărul zilelor din luna octombrie - 31 și se înmulțește cu 5?
Dar dacă era încheiat contractul în noiembrie ar fi trebuit să împart la 30. Deci ar fi ieșit alta valoare zilnica.
Sau se merge pentru tot anul, gen chiria x 12 : 365?
Sunt prevederi in acest sens?
Mulțumesc mult.
Nick9n, utilizator
Am fost si eu in situatia acesta si am facut asa cum ati precizat in intrebarea
"Se împarte valoarea chiriei la numărul zilelor din luna octombrie - 31 și se înmulțește cu 5?"
Nu stiu daca sunt precizari in acest sens.
Din păcate, la închiriere nu am găsit norme.
Nick9n, utilizator