Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! Vin și eu cu o problemă în legătură ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! Vin și eu cu o problemă în legătură cu un dosar ...

Bună ziua! Vin și eu cu o problemă în legătură cu un dosar penal.
Pe data de 1 februarie 2020 am avut un accident rutier fără victime, cu alcool la volan, doar pagube materiale (mașina mea). De atunci și pana în prezent am fost la ofițerul de poliție în calitate de suspect si inculpat pentru a redacta declarația. În urmă cu o lună am primit rechizitoriul acasă, avocatul mi-a spus că o să meargă la tipografie să facă o declarație sau ceva de genul.
Am tot verificat dosarul pe pagina tribunalului, el se află în camera preliminară. Avocatul mi-a zis că așteptăm data procesului să fie aleasă de către un calculator.
Trebuie să mai merg eu undeva și nu mi-a zis avocatul sau chiar așa și este? A trecut deja o lună de când am primit rechizitoriul și pana acum nimic nou.
Trebuie sa mai merg la procuror? Cât ar mai dura cu aproximație?
Mulțumesc mult!
Și care sunt șansele de a scăpa cu permisul suspendat? 20 de ani, 0.74% în aer
Avocatul ar trebui sa va informeze si sa va explice exact situatia in care va aflati.
Din cate inteleg, dosarul se afla in camera preliminara. Obiectul procedurii camerei preliminare îl constituie verificarea, după trimiterea în judecată, a competenţei şi a legalităţii sesizării instanţei, precum şi verificarea legalităţii administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.
Aveti dreptul sa formulati în scris cereri şi excepţii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.
Daca nu se formuleaza cereri si exceptii, o sa se stabileasca termenul de judecata pe fond.
Aceste cereri le pot formula eu si avocatul sau cum mai exact?
El mi-a zis că trebuie să așteptăm calculatorul să aleagă o dată de judecată și că nu avem cum urgenta.
Eu în acest moment, fiind în cameră preliminară, trebuie să mă mai prezint la procuror? Vă rog să mă ajutați că nu mai știu ce să fac...
Dacă se va stabilii termenul de judecată pe fond, cât poate dura ?
Mulțumesc mult

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Avocatul ar trebui sa va informeze si sa va explice exact situatia in care va aflati.
Din cate inteleg, dosarul se afla in camera preliminara. Obiectul procedurii camerei preliminare îl constituie verificarea, după trimiterea în judecată, a competenţei şi a legalităţii sesizării instanţei, precum şi verificarea legalităţii administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.
Aveti dreptul sa formulati în scris cereri şi excepţii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.
Daca nu se formuleaza cereri si exceptii, o sa se stabileasca termenul de judecata pe fond.