Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Zile libere platite parinti Buna ziua! As dori sa ma ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Zile libere platite parinti Buna ziua! As dori sa ma lamuriti ...

Zile libere platite parinti
Buna ziua!
As dori sa ma lamuriti si pe mine referitor la urmatoarea situatie: un parinte poate solicita zile libere platite pt supravegherea copilului daca celalat parinte este in telemunca si care este baza legala?Multumesc!
raspunsul este afirmativ ... OUG 147/2020 .
as dori sa imi precizati expres art din oug 142, pt ca nu se regaseste in continutul acesteia clar stipulata aceasta situatie, iar raspunsurile primite pe forumurile de RU sunt negative.Intre timp a aparut si oug 182 care modifica si completeaza oug 142.Am nevoie de baza legala unde se stipuleaza foarte clar daca da sau nu, din ce a fost adoptat pana acum nu reiese clar acest lucru.Multumesc