avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Proces ANPC impotriva BCR 2015 dobanzi ascunse
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Proces ANPC impotriva BCR 2015 dobanzi ascunse

Buna ziua,
In 2015, ANPC a castigat un proces cu BCR referitor la dobanzile ascunse [ link extern ]
Cei de la BCR m-au chemat pt a semna un act aditional prin care imi micsora rata lunara, insa un jurist mi-a spus sa nu o fac pt ca astfel nu imi pot recupera banii de la BCR (dobanzile ascunse din anii precedenti).
Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza pt recupererea acestor dobanzi. Trebuie sa dau eu in judecata BCR in baza deciziei judecatoresti sau ANPC-ul continua procesul de recuperare a banilor?
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 20 Noiembrie 2020
nicoletabu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristina Filimon , Avocat 19:25, 20 Noiembrie 2020
Cereți draftul actului aditional pe email si solicitati opinia unui avocat inainte de a-l semna.

nicoletabu a scris:

Buna ziua,
In 2015, ANPC a castigat un proces cu BCR referitor la dobanzile ascunse [ link extern ]
Cei de la BCR m-au chemat pt a semna un act aditional prin care imi micsora rata lunara, insa un jurist mi-a spus sa nu o fac pt ca astfel nu imi pot recupera banii de la BCR (dobanzile ascunse din anii precedenti).
Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza pt recupererea acestor dobanzi. Trebuie sa dau eu in judecata BCR in baza deciziei judecatoresti sau ANPC-ul continua procesul de recuperare a banilor?
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Banci- renegociere contract REMUS70 REMUS70 Am doua contracte de credit in verificare la ANPC, unul din ele este la BCR.Nu stiu daca este intamplare sau consecintele verificarii dar astazi am fost ... (vezi toată discuția)
Majorea marjelor fixe este sau nu legala? anca_197 anca_197 buna ziua! sunt titulara a doua contracte de credit in lei si in euro la Banca Romaneasca din anul 2008.La contractul in euro dobanda se compune din marja ... (vezi toată discuția)
Act aditional la un contract de credit bancar la bcr Trotus74 Trotus74 Buna ziua. In data de 17.09.2008 am încheiat un contract de credit cu BCR in suma initiala de 64,000.00 RON,credit de nevoi personale cu dobinda fixa de ... (vezi toată discuția)