Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dubla cetatenie - renuntare carte identitate/domiciliu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dubla cetatenie - renuntare carte identitate/domiciliu Romania

Buna ziua,
detin dubla cetatenie (romana/germana) si as dori sa renunt la domiciliul din Romania. Ma poate ajuta cineva cu niste informatii in acest sens?

Este obligatoriu sa se faca cerere ptr. pasaport CRDS? Sau as putea renunta atat la pasaport cat si la CI?

Multumesc
chiar_el, utilizator
Orice cetățean roman are atât dreptul cât și obligația de a deține un act de identitate în termen de valabilitate, respectiv carte de identitate sau carte de identitate provizorie pentru cetățenii cu domiciliul în țară și pașaport Crds pentru cei cu domiciliul în străinătate.
Dvs. puteți opta pt. pașaport Crds, și vi se va retrage cartea de identitate, puteți renunța la cetățenia română și nu mai aveți nevoie de nimic, sau puteți lăsa actuala carte de identitate sa expire, fără sa o reinoiti și sa sperați ca nu va veți afla niciodată în situația de a avea nevoie urgenta de un act de identitate romanesc, pentru ca și "urgențele" se rezolva mai greu în cazul cetățenilor ce nu locuiesc în țară.