Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dubla cetatenie si actul de identitate al cetateanului ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dubla cetatenie si actul de identitate al cetateanului roman

O persoana cu dubla cetatenie poate detine carte de identitate pentru fiecare tara a carei cetatean este?
Da. Orice persoana care are doua cetatenii poate avea documentele interne ale tarii unde e cetatean
Multumesc pt. raspuns! Nu este nevoie de carte de identitate provizorie pt.al doilea domicilliu?
Cetatenii romani care au renuntat la domiciliul din tara, deci au pasaport pe care scrie Cetatean roman cu domiciliul in strainatate, nu detin carte de identitate cu termen de valabilitate 10 ani.

Isi pot face anual daca doresc carte de identitate provizorie cu conditia sa prezinte dovada unei adrese de resedinta (contract de vanzare-cumpare al unui imobil, consimtamantul unui proprietar etc.).
Detin carte de identitate emisa de statul roman valabila 10 ani, precum si CI emisa de celalatt stat al carui cetatean sunt. Este obligatoriu sa predau CI autoritatilor romane si sa fac CI provizorie?
Cat am stat in Romania, principiul e sa ai cat mai multe acte. Iar daca iti lipseste unul - nu poti face un alt act de care ai nevoie.

Deci chiar daca e o amenda in cazul pastrarii CI, mai bine sa tineti CI cu dvs.

Credeam cu birocratia romaneasca nu se mai putea deja in 2003. Dar vad ca s-a complicat si mai mult.