Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara. Am si eu o intrebare si o mica problema la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara. Am si eu o intrebare si o mica problema la cars va ...

Buna seara. Am si eu o intrebare si o mica problema la cars va rog din suflst sa imi dati un raspuns cat de repede puteti dvs. As fi recunoscatoare. Fratele meu, (major) fiind, lucreaza la un magazin unde ar fi avut o problema. Lucrand cu colega lui, i-ar fi sustras acestei colege din geanta cardul bancar si si-a achizitionat produse din acel magazin, si le-a achitat cu cardul colegei, dupa care ar fi pus cardul inapoi in geanta la locul lui. Suma ar fi fost una mics sa spunem. Undeva pana in 100 de lei. Problema este ca metoda s-a repetat de vreo 2-3 ori la distanta de 2-3 zile. Iar pe langs asta, ar fi facut si retragere tot dupa cardul fetei tot de vreo 2-3 ori dar la intervaluri de 2-3 zile de cateva sume de bani. Suma totala ar ajunge undeva la 1700 lei acele retrageri. Colega lui sr fi depus o plangere la politie, avand si dovezi clare asupra situatiei. Ce va intreb si va rog din suflet sa ma ajutati deoarece sunt disperata, este skngura mea ruda. Ce poate pati?, avand in vedere ca o plangere a fost facuta impotriva lui? Se poate ajunge cumva la inchisoare??...., bineintele ca prejudiciul colegei il vom plati, ii vom inapoia toti banutii inapoi. Dar vreau sa stiu daca el poate scapa doar cu o amenda, sau exista posibilitatea sa fie mai grav de atat? Tin sa precizez ca este pentru prima oara cand fsce asa ceva. Nu are cazier, nu are probleme cu politia, nimic. Va rog mult de tot sa ma ajutati cu un raspuns. Va sunt recunoscatoare. Mii de multumiri
Infracțiunea e prevăzută de art. 250 c.pen. se va încadra la închisoare cu suspendare dacă recunoaște fapta și achită prejudiciul.

Andrada0203 a scris:

Buna seara. Am si eu o intrebare si o mica problema la cars va rog din suflst sa imi dati un raspuns cat de repede puteti dvs. As fi recunoscatoare. Fratele meu, (major) fiind, lucreaza la un magazin unde ar fi avut o problema. Lucrand cu colega lui, i-ar fi sustras acestei colege din geanta cardul bancar si si-a achizitionat produse din acel magazin, si le-a achitat cu cardul colegei, dupa care ar fi pus cardul inapoi in geanta la locul lui. Suma ar fi fost una mics sa spunem. Undeva pana in 100 de lei. Problema este ca metoda s-a repetat de vreo 2-3 ori la distanta de 2-3 zile. Iar pe langs asta, ar fi facut si retragere tot dupa cardul fetei tot de vreo 2-3 ori dar la intervaluri de 2-3 zile de cateva sume de bani. Suma totala ar ajunge undeva la 1700 lei acele retrageri. Colega lui sr fi depus o plangere la politie, avand si dovezi clare asupra situatiei. Ce va intreb si va rog din suflet sa ma ajutati deoarece sunt disperata, este skngura mea ruda. Ce poate pati?, avand in vedere ca o plangere a fost facuta impotriva lui? Se poate ajunge cumva la inchisoare??...., bineintele ca prejudiciul colegei il vom plati, ii vom inapoia toti banutii inapoi. Dar vreau sa stiu daca el poate scapa doar cu o amenda, sau exista posibilitatea sa fie mai grav de atat? Tin sa precizez ca este pentru prima oara cand fsce asa ceva. Nu are cazier, nu are probleme cu politia, nimic. Va rog mult de tot sa ma ajutati cu un raspuns. Va sunt recunoscatoare. Mii de multumiri

Risca inchisoare de la 2 la 7 ani