avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Protecția mediului/ poluări în orașe/ poluare ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Protecția mediului/ poluări în orașe/ poluare industrială

Bună seara ! Ce instituții abilitate pot sesiza în cazul unor poluări industriale?
Unde pot găsi un model-tip de reclamație îndreptată organelor abilitate pentru protecția mediului, a sănătății publice?
Mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: Matthew54 , utilizator 19:27, 26 Noiembrie 2020
Puteti sesiza Agenţia Judeţeana pentru Protecţia Mediului
[ link extern ] /#

sectiunea Judete
Ultima modificare: Marți, 24 Noiembrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Voiam o abordare mai profundă a problemei, știam și eu de Garda de Mediu. Mă refer la toate procedurile, reclamații, ce alte instituții pot sesiza, dacă puteți să îmi specificați pentru că e o problemă destul de gravă. În plus, dacă deja știți legislația pe baza căreia pot invoca anumite articole de lege.
Mulțumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zgomot gradinita sefu2509 sefu2509 Buna dimineata, Locuiesc intr-un apartament situat deasupra unei gradinite de stat in sectorul 2. Zgomotul de la aceasta gradinita este infernal. M-am ... (vezi toată discuția)
Vecin la bloc Nea-Costica Nea-Costica Am un vecin deasupra apartamentului cu un copil ( nepoata ) de 5 ani si care si-a transformat ap. in teren de joaca. Tavanul meu vibreaza mai rau ca la ... (vezi toată discuția)
Rezolvare problema poluare a aerului chDir chDir Buna ziua, Prin proximitatea cartierului in care traiesc, sunt o victima a situatiei descrise in acest articol: ... (vezi toată discuția)