Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Protecția mediului/ poluări în orașe/ poluare ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Protecția mediului/ poluări în orașe/ poluare industrială

Bună seara ! Ce instituții abilitate pot sesiza în cazul unor poluări industriale?
Unde pot găsi un model-tip de reclamație îndreptată organelor abilitate pentru protecția mediului, a sănătății publice?
Mulțumesc !
Puteti sesiza Agenţia Judeţeana pentru Protecţia Mediului
[ link extern ] /#

sectiunea Judete
Cornel Vasile, Consilier juridic
Voiam o abordare mai profundă a problemei, știam și eu de Garda de Mediu. Mă refer la toate procedurile, reclamații, ce alte instituții pot sesiza, dacă puteți să îmi specificați pentru că e o problemă destul de gravă. În plus, dacă deja știți legislația pe baza căreia pot invoca anumite articole de lege.
Mulțumesc !